Havlíčkobrodská psychiatrie se postavila za odvolaného ředitele

18. únor 2020 13:16

Primáři a vedoucí pracovníci Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod, jejíhož ředitele k 16. únoru odvolal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), chtějí s ministerstvem jednat o zklidnění situace v zařízení.

Velká část personálu zvažuje, že podá výpověď

Nesouhlasí s odvoláním ředitele Jaromíra Maška ani s tím, co ministerstvo uvádí jako důvod odvolání. Osobní jednání s ministrem požadují do konce února. Uvedli to v dnešním otevřeném dopise. Podepsán je pod ním i Jiří Konrád, který jako zástupce ředitele ode dneška nemocnici vede. Ministr se hodlá s personálem zařízení setkat v nejbližší době. "Odvoláním a jeho zdůvodněním jsme jako zaměstnanci PN Havlíčkův Brod šokováni a znechuceni," je uvedeno v dopise. Ministr podle podepsaných zřejmě vycházel ze zavádějících nebo nepravdivých informací svých spolupracovníků a rádců.

Maškovo odvolání oznámil ministr v pátek

Nebyl spokojený s tím, jak ředitel naplňuje reformu psychiatrické péče. Podle zaměstnanců nemocnice ale ministerstvo k Maškově práci nemělo předtím žádné výhrady. Sám Mašek v pátek označil své odvolání za nečekané. Ministerstvo zdravotnictví připravuje na otevřený dopis personálu nemocnice podrobnou odpověď. "Ministr Adam Vojtěch se také se zaměstnanci v nejbližší možné době setká, aby jim své rozhodnutí vysvětlil a vyslechl si jejich názor," uvedla dnes mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová. Dodala, že ministr své výhrady s ředitelem Maškem probral na osobní schůzce.

Ministr trvá na tom, že se Mašek dopustil pochybení

Podle ministerstva byla v ohrožení kvalita a dostupnost péče v regionu. "Pan ředitel dlouhodobě odmítal přijímat pacienty k ochrannému léčení, a to i na léčbu závažných sexuologických poruch," uvedla dnes mluvčí resortu. Ředitel Mašek podle ministerstva také odmítl naplňovat kroky reformy psychiatrické péče, na které jsou vázány úhrady zdravotních pojišťoven, což by pro nemocnici do budoucna znamenalo významnou ekonomickou ztrátu.

S modernizací péče začala havlíčkobrodská psychiatrie už po roce 1989

Prosazovaná reforma podle pracovníků nemocnice jen vytváří nové instituce stojící finančně na evropských dotacích, je nekoncepční a chybí pro ni personál i legislativa. Přístup bývalého ředitele ke vzniku Centra duševního zdraví (CDU), které je součástí reformy, byl přesto aktivní. CDZ vzniklo v Havlíčkově Brodě ve spolupráci s Fokus Vysočina před dvěma lety. Havlíčkobrodská psychiatrická nemocnice zřizovaná ministerstvem působí pro spádovou oblast s více než milionem lidí. Před 30 lety měla 1533 lůžek, postupně jejich počet snižovala na dnešních 688. Mašek byl jejím ředitelem déle než 14 let.

autor: Michal Malý | zdroj: ČTK
Spustit audio