Genocida Romů je tématem nové výstavy v Národním památníku na Vítkově

2. srpen 2022

Muzeum romské kultury společně se svým specializovaným pracovištěm Centrem Romů a Sintů v Praze zahajují u příležitosti mezinárodního Dne romského holokaustu svoji putovní výstavu Genocida Romů v době 2. světové války. K vidění bude od 2. srpna v Národním památníku na Vítkově.

Výstava se zaměřuje na téma nacistického pronásledování a vyvražďování Romů především na území dnešní České republiky. Jedná se o tragické období dějin, kdy bylo zavražděno téměř 90 % naší předválečné romské populace, výstava nabízí návštěvníkům možnost zjistit něco více o této vytěsněné kapitole dějin.

Součástí vernisáže je uvedení inscenace Gabriely Krečmerové Cikánský boxer v hlavní roli s Filipem Tellerem. Cikánský boxer je monodramatem německé autorky Rike Reinigerové, které je inspirováno životními osudy romského boxera Johanna Trollmanna, zvaného Rukeli. Ten se v roce 1933 stal mistrem Německa v boxu, titul mu však byl nacisty záhy kvůli romskému původu odebrán. I přesto, že na začátku války narukoval do Wehrmachtu a bojoval i na východní frontě, byl po návratu z Ruska poslán do koncentračního tábora Neuengamme.

Vernisáž proběhne 2. srpna od 17 hodin. Vstup na vernisáž i divadelní inscenaci je zdarma

zdroj: Muzeum romské kultury
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...