Evropa stárne. Výzkum Share zkoumá, jak se žije padesátníkům a starším lidem

25. březen 2025

Evropa čelí stárnutí populace, a to je důvod, proč se už více než dvě desetiletí mezinárodní výzkum SHARE (Study of Health, Ageing and Retirement in Europe) věnuje zkoumání kvality života padesátníků a starších osob.

Tento projekt sbírá data, která mají Evropu připravit na nastávající dobu, kdy většina obyvatel bude v pozdně produktivním nebo postproduktivním věku. Mezi státy, kde se výzkum provádí, patří i Česká republika, kde tazatelé pravidelně navštěvují domácnosti, a to i na Vysočině.

Přestože výzkum probíhá po celém evropském kontinentu, sehnat respondenty pro osobní rozhovory se stává stále složitější. Jak vysvětluje Petr Kosák, tazatel na Vysočině, cílovou skupinou jsou lidé starší padesáti let.

Neuroshare

Výzkum SHARE má i svou specializovanou část, neuroshare, který se zaměřuje na detekci neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Tento projekt by měl v budoucnosti přispět k vývoji jednoduché aplikace, která by mohla pomoci praktickým lékařům a veřejnosti při detekci možných predispozic k těmto onemocněním.

„Cílem je vyvinout nástroj, který by mohl použít každý, kdo má zájem zjistit, zda má predispozici k neurodegenerativnímu onemocnění,“ vysvětluje projektový manažer studie Share, Filip Oliva. Tato aplikace by mohla sloužit jako prevence a včasná detekce, což by pomohlo včasněji zahájit léčbu nebo vhodnou terapii.

Na vývoji této aplikace spolupracují výzkumníci z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Českého vysokého učení technického. Tyto instituce budou klíčovými partnery při vývoji aplikace, která by mohla výrazně zlepšit diagnostiku a prevenci neurodegenerativních onemocnění ve stáří.

Spustit audio

Související