EU zvažuje zavedení registračních značek pro drony

11. září 2018

Drony jsou v Česku stále populárnější. Podle dvou největších prodejců by jich češi mohli vlastnit okolo 50 tisíc. Kvůli velkému množství létajících strojů a častému nedodržovaní bezpečnostních pravidel ze strany jejich majitelů, uvažuje Evropská unie o zavedení registračních značek pro drony. Navíc mají lidé skládat zkoušky, že se strojem umí létat. Ty teď musí absolvovat jen lidé, kteří drony používají ke komerčním účelům.

„Ti komisaři, kteří nás tu školili a kteří se koukali, jak nám to jde a zda jsme způsobilí, tak po nás vyžadují určité obrazce, což jsou třeba přesýpací hodiny,“ říká pan Brouček, geodet, který tady na letišti na Točné právě dokončil se svým dronem závěrečnou zkoušku. „Mám nalétáno 30-35 hodin, což není moc, ale na složení téhle zkoušky je to dostačující.“

Celá zkouška trvala asi hodinu. Komisaři chtějí nejdřív vědět, jestli majitel dronu zná svůj přístroj po technické stránce. Musí ho umět správně složit a také před vzletem kalibrovat. Podobně by mohla časem vypadat zkouška i pro amatérské vlastníky strojů, vysvětluje Alex Novotný z firmy DronPro.

Čtěte také

„Závěrečné zkoušky u profesionálů jsou stále pod dozorem komisařů, kdežto pro hobby piloty si dovedu představit, že by ta autorita mohl být ten subjekt, který má certifikaci od Úřadu pro civilní letectví.“

To by mohly být třeba specializované firmy, které se v Česku zaměřují na prodej dronů a zákazníky naučí se stroji zacházet. Evropský parlament chce, aby dohled nad drony měla pouze jedna instituce a to Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA). Podle mluvčího českého Úřadu pro civilní letectví Vítězslava Hezkého by mohla být za určitých okolností užitečná.

„Výhody můžeme spatřovat například v oblasti bezpečnosti a ochrany státu, řešení škodných událostí a podobně. Nevýhodou je potom zbytečné plošné administrativní zatížení provozovatelů bezpilotních letadel, vysoké nároky na související správu a kontrolu aktuálnosti vedených informací.“

Nová pravidla pro majitele dronů, by mohla začít platit nejdříve za dva roky.

autor: hbc
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.