Ernst Mach dokázal vyfotografovat vystřelený projektil. Jeden Mach je dnes také jednotka rychlosti zvuku
Rakouský fyzik a filozof se narodil roku 1838 v Chrlicích u Brna. Absolvoval studium fyziky a matematiky na univerzitě ve Vídni a později vyučoval ve Štýrském Hradci a v Praze.
Jeho celoživotním oborem byla nadzvuková aerodynamika. Podle jeho výzkumů byla pojmenována celá řada fyzikálních fenoménů, například Machův vlnostroj a Machovo kyvadlo. Existuje také Machův kužel, Machův úhel a hlavně Machovo číslo.
Ernst Mach dokázal už v 80. letech 19. století vyfotografovat vystřelený projektil pohybující se nadzvukovou rychlostí. Vědec s českými kořeny následně definoval rychlost těles v poměru k rychlosti šíření zvuku a tento poměr je dnes znám právě jako Machovo číslo.
Většinu svých prací napsal mnohem dříve, než bratři Wrightové uskutečnili roku 1903 svůj první let letadlem. Přesto je Mach a letectví propojeno, jeden „Mach“ je totiž jednotka rychlosti zvuku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.