Džem s proseccem? Nebojte se a vyzkoušejte netradiční chutě

15. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Renata Zezulková vaří marmelády i džemy s netradičními příchutěmi

Vyrobit džem i marmeládu je možné s jakoukoliv příchutí. Důkazem jsou džemy a marmelády Renaty Zezulkové z Otrokovic. Její netradiční příchutě, jako je citron s Becherovkou získaly ocenění i ve světových gastronomických soutěžích.

Možná se divíte, proč používáme označení džem, když má každý doma marmeládu. Z tohoto omylu nás Renata Zezulková vyvedla. Podle legislativy bychom totiž měli označit jako marmeládu produkt, který obsahuje alespoň pětinu citrusů. Marmeláda by také měla mít více než 60 gramů cukru na 100 gramů produktu. 

Vyhrávejte zahradní grily, zahradní nářadí, knihu Pochoutky z chaloupky a další ceny. Každý všední den v čase 9.45-10.00 v letním speciálu Chalupářské léto. Soutěžte a vyhrajte >>

Nebojte se experimentovat

 “Určitě se toho nebát a experimentovat, varianty džemů s alkoholem vznikly tak, že se marmeláda manželce připálila a přidala do ní bourbon,” říká manžel Renaty Stanislav Zezulka. Bát se nemusíte ani bylinek nebo koření.

Aby se zavařování podařilo, je nejdůležitější čistota. “Sklenice musí být čisté a vysterilizované. Doma to dělám tak, že dám nahřát sklenice i víčka do trouby,” dodává Renata Zezulková.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.