Duše zahradníka v zimě trpí. Vybíráme proto tři tipy, jak překonat nevlídné chladné období
V zimě nám chybí zeleň, dny jsou krátké a všichni se těšíme na jaro. Návodů, jak přežít nevlídné chladné měsíce, je celá řada. „Pamatuji si ze svého mládí, jak se omílalo, že si listujeme v katalogu, vybíráme odrůdy na příští rok, čistíme a olejujeme nářadí,“ vzpomíná zahradník Pavel Chlouba.
V jednom volném večeru zapátral na stránkách Královské zahradnické společnosti, britské RHS, což je obdoba našeho zahrádkářského svazu, jen mnohem starší, s bohatší historií, větší členskou základnou i systémem fungování.
Britská zahradnická společnost se kromě jiného snaží vzdělávat všechny, od dětí, přes pedagogy až po samotné zahrádkáře, kteří sami s půdou a rostlinami pracují. Také vydala návod, jak přežít zimu. Je dlouhý, má přes třicet položek. Pavla Chloubu nejvíc zaujaly tři z nich.
- Snažte se alespoň 20 minut denně pobýt venku – na vycházce, v parku nebo vlastní zahradě. Nebo si alespoň vychutnejte kávu na balkóně. Průzkumy ukazují, že lidé, kteří tráví pravidelně čas venku, jsou produktivnější, šťastnější a zdravější než ti, kteří tak nečiní.
- Více ozeleňte svůj domov. Zelená barva v našich domovech náš činí šťastnějšími. Pokojové rostliny jsou nejlepším způsobem, jak přidat trochu zeleně do vašich domovů. A zeleň kolem vás má mnoho výhod. Zlepšení nálady, zmírnění úzkosti a zmírnění stresu.
- Zapojte své smysly, udělejte si čas na pozorování věcí kolem sebe, udělejte si čas na vůni sezónních květin, užívejte si textury listů, poslouchejte ptačí zpěv, dívejte se nahoru, dolů a kolem sebe. Tím, že se soustředíte na dění kolem vás a co díky tomu cítíte, odvádíte pozornost od věcí, které by ve vás mohly vyvolávat obavy nebo pocit úzkosti.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.