Druhou nejrozsáhlejší památkou v Česku je po Pražském hradě areál hradu a zámku v Českém Krumlově

O výjimečnosti hradozámeckého areálu v Českém Krumlově nemůže být pochyb. Přispívá k tomu i jeho rozloha, která je po komplexu budov Pražského hradu největší u nás. Jako třetí největší zámecký areál v České republice se uvádí další jihočeský zástupce, totiž hrad a zámek v Jindřichově Hradci.

A jak je to na dalších pomyslných příčkách v rámci Jihočeského kraje? O ty by se asi dělily zámky Bechyně a Vimperk a hrady Strakonice a Zvíkov.

Pokud bychom ovšem nebrali v potaz pouze hrady a zámky, které budovaly světské osoby, a zohlednili i církevní stavitele, potom by se v seznamu nejrozsáhlejších jihočeských památek objevily navíc kláštery Vyšší Brod a Milevsko. Mimochodem, oba dva jsou svou plochou větší než zámecký areál v Jindřichově Hradci, takže by rozhodně aspirovaly na přední místa v rámci celé republiky.

Stejně jako jiné rozsáhlé klášterní areály jako třeba západočeské Plasy nebo Žďár nad Sázavou na Vysočině, které svou plochou dokonce překonávají i českokrumlovský zámek. Dlužno ale dodat, že komplex Pražského hradu je svojí rozlohou skutečně nedostižný.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.