Déšť pomáhá, vedra škodí. Hygienici sledují kvalitu vody v přírodních koupalištích

17. červen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Rybník Medlov | Foto: Tereza Pešoutová, Český rozhlas

Hygienici už začali odebírat vzorky vody z rybníků a nádrží. Sledovat budou hlavně to, zda není voda nebezpečná pro koupání

Přes deštivé počasí zahájili hygienici na Vysočině odběry vzorků z přírodních koupališť. Sledují teplotu, průhlednost i výskyt sinic a škodlivin.

Přírodní koupací sezóna je na startu a hygienici na Vysočině už vyrazili do terénu. Začali pravidelně odebírat vzorky vody z rybníků a nádrží v kraji, aby zkontrolovali, zda je voda bezpečná ke koupání. Sledování kvality zahrnuje měření teploty, průhlednosti i výskytu sinic a dalších potenciálně škodlivých látek.

První letošní vzorky odebírali například z rybníka Medlov na Žďársku. Na místě byl i Martin Klouda ze Zdravotního ústavu, který vodu napouštěl do lahve, aby ji mohl převézt do laboratoře. Některé testy ale zvládá provést rovnou na břehu. „Odebírám vzorky. To se uvidí v laboratoři, jak to vypadá,“ poznamenal Klouda.

Martin Klouda

Teplota vody na Medlově dosahovala necelých 21 stupňů. Hygienici vodu hodnotí také vizuálně – zatím vypadá čistě. „Nikde nejsou znatelné zelené částečky, voda je průhledná,“ uvedla Kristýna Štěpánová z krajské hygienické stanice. Podle ní deštivé počasí kvalitě vody zatím neublížilo – naopak, může vodu i pročistit. Problémem bývají spíše dlouhodobá vedra, která podporují rozvoj sinic.

Laboratorní výsledky prvních vzorků budou známy ve čtvrtek. Hygienici pravidelně sledují 16 přírodních koupališť v kraji. Některá z nich jsou dlouhodobě problematická. „Namátkou je to rybník Kachlička, který byl loni v zákazu poměrně dlouho, nebo vodní nádrže Sedlice a Trnávka,“ upozornila mluvčí krajské hygienické stanice Jana Böhmová.

V minulosti museli hygienici kvůli sinicím dočasně uzavřít i rybník Řetkovec. Naopak mezi stabilně čisté lokality dlouhodobě patří například rybníky Velký a Malý Pařezitý nebo lom v Horní Cerekvi.

Lidé mohou aktuální výsledky sledovat na tzv. vodním semaforu, který hygienici pravidelně aktualizují na svých webových stránkách.

Mohlo by vás zajímat