Desítky lidí sledovaly u kostela v Jaroměřicích umění jeřábníka. Chrám má novou lucernu

9. září 2020 05:50

Usazením lucerny do kupole věže pokračuje generální oprava zámeckého kostela v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Samotná lucerna má totiž za sebou kompletní zrestaurování, práce trvaly téměř půl roku.

Jeřáb právě směrem ke kupoli kostelní věže vynáší trámy a prkna potřebné pro samotné usazení lucerny, referovala z místa redaktorka. Jemnou práci jeřábníka sledují desítky lidí. Mezi nimi i pan Pavel: „Zážitek to je určitě, já už jsem tady byl, když tu lucernu sundávali, a myslím si, že to všechno klapne parádně, že to má firma připravené perfektně, a že to je otázka dvou hodin a je to tam.“

40 metrů nad zemí

Samotnou lucernu dělníci upevnili popruhy a za chvíli už dílo stoupá do výšky čtyřiceti metrů nad zemí. Tomuto okamžiku ale předcházelo více než pět měsíců prací.

Odborníci totiž celou lucernu - tedy vrcholek věže - zrestaurovali, potvrzuje stavbyvedoucí Lubomír Pavloň: „Vyměnili jsme nějakých 30 kubíků řeziva v krovu, vyměňovali se hlavní nosné prvky. Aktuálně máme všechno řezivo odvezené a nové je zabudované. Je to modřín. Použili jsme toto lepší dřevo a zároveň lucernu krovu zakryli původním oplechováním, to znamená, to co vidíte, ten čepec, tak je vlastně ze 70. let, kde mají lepší silnostěnnou měď a zbytek, to znamená od oken dolů, budeme používat měď novou, protože to se nám nepovede znovu vrátit.“

Zlacení makovice

Opravu lucerny prováděli pracovníci přímo u kostela. Výměna dřeva a oplechování ale nebyly jediné práce, které museli restaurátoři udělat. „Opravovali jsme vlastně i zlacení makovice, je to celé přezlacené, protože ten stav už byl nevyhovující.“

Oprava lucerny je jen jednou z dílčích částí celkové rekonstrukce kostela. Podle faráře Tomáše Holcnera bude největší změnou barva fasády, doteď byl chrám červeno-bílý. „Byl zde proveden archeologický průzkum, který nám odhalil, že tomu tak vždycky nebylo, že býval v té žluté barvě. Takže bude tady změna také té vizualizace a budeme svědky, jak se promění před našimi zraky nejen ty oprýskané fasády, ale i celkový charakter tohoto chrámu.“

Stejnou původní barvu totiž už před lety dostal i sousední zámek. Rekonstrukce za více než 100 milionů korun, která by měla být hotová na jaře roku 2022, tak vzhled celé památky sjednotí.

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio

Související