Dárky z čínských e-shopů? Pozor na clo a DPH

25. listopad 2024 15:10
Dobré ráno

Největší audioportál na českém internetu

Vánoční dárky | Foto: Shutterstock

Do kdy je vhodné objednat dárky, aby nám přišly do Vánoc?

Čas na shánění vánočních dárků se krátí, a to zejména pro ty, kteří plánují nakupovat na čínských e-shopech. Podle průzkumu Ipsosu pro Provident Financial chce více než 40 % Čechů pořídit alespoň jeden dárek tímto způsobem.

Podle dopravců, jako jsou PPL nebo Česká pošta, je třeba nechat si dostatečnou rezervu. Zásilka by měla být u České pošty do přepravy nejpozději 19. prosince. U zboží z Číny je však doporučený termín mnohem dřívější. „Při objednávání ze třetích zemí je nutné počítat s delší dobou přepravy i s celním řízením,“ upozorňuje Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra.

DPH a clo: Na co se připravit?

Produkty ze třetích zemí podléhají DPH, pokud přesáhnou hodnotu 150 eur, platí se i clo. Podle mluvčího Celního úřadu Praha-Ruzyně Igora Lenského mohou zákazníci vše vyřídit sami prostřednictvím portálu Celnička, kde systém automaticky vypočítá daň. Některé čínské e-shopy s evropskými sklady však daň odvádějí za zákazníka, což proces zjednodušuje.

Zastoupení v celním řízení? Připlatíte si

Pro ty, kteří nechtějí celní řízení řešit sami, je možné nechat se zastoupit. Například Česká pošta účtuje za tuto službu poplatek od 150 korun. Ten se připočítává k dalším nákladům, což může cenu dováženého zboží výrazně navýšit.

Plánujte včas

Čím dříve objednáte, tím větší je šance, že doručení proběhne hladce. A nezapomeňte si ověřit podmínky daného e-shopu – zboží z evropských skladů může ušetřit čas i starosti s proclením.

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.