To, co předvádí v Margaritě, je úžasný, říká Ondřej Neff o své ženě Ljubě Krbové
Filmová a divadelní herečka Ljuba Krbová a zakladatel internetového deníku Neviditelný pes, novinář a vizionář Ondřej Neff působí jako nesourodá dvojice nejen zájmy, ale i výškovým rozdílem. Opak je pravdou, skvěle se doplňují a jeden druhému umí složit poklonu.
Ljubu Krbovou můžete vidět v seriálu Ulice, kromě hraní také dabuje. „Mám tu disciplínu, stejně jako rozhlas, strašně ráda. Ono když vám to zúží mantinely a nemůžete hrát gestem nebo grimasou, tak vás to dovede tak nějak dovnitř a dál.“ Hlas propůjčila například Liz Taylorové, která se prý ale dabuje složitě. „Než začala mluvit, tak jen otevřela pusu. Ale vy už musíte mluvit. Natrápila mě dost, ale miluju ji.“
Víš, s kým chodíš?
Ondřej Neff byl zaměstnaný v Československém rozhlase, podílel se na vysílání v osudný den okupace Československa sovětskými vojsky v srpnu 1968. „Kdyby se nestaly události roku 68, tak jsem normální a asi i úspěšný novinář. Ale musel jsem dělat v obchodě, tak jsem psal pro zábavu. A nikdy jsem nepsal nic jinýho než sci-fi, s tím jsem začal už v deseti. Nic jinýho neumím a nic jinýho nechci. Jsem strašnej zvědavec a přemýšlím, co bude a na to se nabalují příběhy,“ líčí Ondřej.
„Já sci-fi předtím nečetla, tak mi mnoho nezbývalo, než začít, kdy jsem poznala Ondřeje,“ směje se Ljuba. „Ale samozřejmě mě zajímalo, co píše. Moje dcera mi přinesla Tmu, v té knize je hodně drsný začátek, tak se ptala, jestli opravdu vím, s kým chodím,“ vypráví Ljuba, která patří mezi manželovy první čtenáře. „Vždycky mi dá přečíst, co napsal. Patřím mezi jeho beta testery.“
Skvělé komentáře, skvělé představení
V roce 1996 založil deník Neviditelný pes, který funguje dodnes. „Já to obdivuju, on se kolem 23. hodiny odebere psát politický komentář se slovy ‚Panebože, o čem já dnes budu psát‘ a je to vždy skvělé,“ chválí Ljuba svého muže, který také nešetří obdivem ke své ženě.
Ljuba dostala nabídku hrát v monodramatu Margaritě ve Werichově vile. „Já jsem se nejdřív bránila, raději hraju s kolegy. Ale je to krásný kontakt s lidmi, dívám se jim do očí a během představení se s nima sbližuju.“ Ondřej se byl samozřejmě už také podívat. „Když jsem četl scénář, říkal jsem si, že se to nedá naučit a že na to nebude nikdo koukat. A je to úžasný! To, co tam Ljuba předvádí, je skvělý!“
Ondřej Neff je považován za vizionáře, proto nás zajímalo, jestli se doba vrátí do režimu „před pandemií“. „To uvidíme. S kamarády teď chodíme do virtuální hospody. Jsme doma, s Ljubou si otevřeme flašku, ženy nenadávají, že nejsou muži doma, a je pohoda. Hodně věcí se asi skutečně změní. Například pokud se ukázalo, že ten kontakt není až tak nutný. Ale ono by to přišlo stejně, podívejte se na filmy science fiction, tam komunikují hlavně virtuálně.“
Jak Ljuba prožívala zavření divadel a jak jí Ondřej pomáhá s texty? Co si myslí o přesycenosti zpravodajských webů na českém trhu a podle koho pojmenoval rubriku Best of Hyena? Poslechněte si Slavné dvojice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.