Co je to Morava aneb Český rozhlas Brno slaví 100 let!
Spousta (jinak hodně zcestovalých) lidí se domnívá, že Morava je oblast, nacházející se v okruhu do 50 km jižně od Brna a že je zakončena Pálavou. A jsou pak překvapeni, že ten malebný kus Česka, proslulý vínem, slivovicí a folklórem, se rozkládá až 120 km za Brno a že právě tam leží ono Slovácko, Valašsko, Podluží atd.
Jak Moravu vnímají ostatní obyvatelé ČR? Jde i ve 21. století o oblast, typickou folklórem a lidovým uměním? Mají obyvatelé Moravy nějakého společného jmenovatele? Jak Moravu prezentuje Český rozhlas Brno, který letos slaví 100 let?
Folklorní notování o Moravě a stoletém Českém rozhlasu Brno vzniklo dílem na festivalu ve Strážnici, kde letos ČRo Brno slavil narozeniny pořadem „Moravo, Moravo, Moravěnko milá“ z dílny dramaturga ČRo Brno Jaroslava Kneisla, dílem v Etnografickém ústavu Moravského zemského muzea v Brně s historičkou Hanou Dvořákovou. Hráli BROLN a Hradišťan a vše natočila Markéta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.