Čertův kámen u Provodova má dle pověstí otisky čertích kopyt a červenou barvu od obětovaných zvířat

20. září 2023

Dominantou kopce Rýsov v Provodově na Zlínsku je velký skalní monolit, kterému místní neřeknou jinak než Čertů kámen. Je opředený řadou legend a pověstí. A rozhodně ho není možné přehlédnout. Je to mohutný skalní blok vysoký deset a půl metru, který je tvořen slepenci a pískovci. Zvětrávání ve skále vymodelovalo rozličné pukliny a dutiny. Právě kvůli nim je útvar přírodní památkou.

Čertův kámen je 70 milionů let starým třetihorním skaliskem. Už v pravěku byl místem rituálů. Z archeologického hlediska jde o velice cennou lokalitu, protože na kopci sídlilo hradisko. „Pocházejí odtud nálezy, které jsou unikátní v rámci celé České republiky,“ prozrazuje popularizátor archeologie Miroslav Černý.

Na vrcholu Čertova kamene byly objeveny pozůstatky z takzvané halštatské kultury, z období 5. až 6. století před našim letopočtem. Jednalo se o bronzové šipky. O několik století později se na kopci usadili Keltové. A i z tohoto období byla nalezena spousta artefaktů.

Čertův kámen ale přitahuje hlavně kvůli tajemnu, které ho obklopuje. V minulosti u něj byly prováděny tajemné rituály, při kterých byla obětována zvířata a podle Miroslava Černého možná i lidé. Lidé dřív věřili, že právě proto má skála na mnoha místech rudé zbarvení. „Co se týká geologického výkladu, tak červenou barvu způsobují hydroxidy železa.“

V důsledku eroze vznikly ve skále jamky, kterým se říká čertova kopyta

Skalní útvar má v sobě desítky jamek, které vznikly v důsledku zvětrávání horniny. Podle pověstí se ale jedná o otisky čertova kopyta.

A co všechno může návštěvník Provodova u Čertova kamene zažít? „Ozývají se tu prý výkřiky, rej hlasů, zvedá se vítr, člověk tady v lesích často zabloudí a místní poklady stráží černý pes. Ale máme tu údajně i hodného černokněžníka, který obdaroval chudého pocestného stříbrnými pruty,“ dodává Miroslav Černý. A na tom možná něco pravdy bude, protože vedle bronzových šipek a kovářských výrobků se kolem Rýsova našlo i stříbro.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...