Barokní lékárna je chloubou opraveného Hospitalu Kuks ve Východních Čechách
Barokní areál v Kuksu na Královéhradecku nabízí návštěvníkům, vedle známého souboru soch Ctností a Neřestí Matyáše Bernarda Brauna, i pohled do barokní lékárny z poloviny 18. století.
Zakladatel Kuksu hrabě František Antonín Špork zdědil pozemek na konci 17. století a poté, co si od odborníků nechal potvrdit léčivé účinky zdejších pramenů, rozhodl se založit lázeňské a společenské středisko spřátelené šlechty.
Jeho sláva však trvala sotva 40 let, lázně postupně upadaly a smrtelnou ránu jim zasadila povodeň na Labi v roce 1740, po níž mnoho staveb zaniklo nebo změnilo svůj účel.
Od počátku 20. století stával v Kuksu už jen Hospital s velkým barokním kostelem na pravém břehu Labe. Ze Šporkova zámku a lázní zbylo jen schodiště, které bývá v obležení při obnovených slavnostech vinobraní.
Kůstka ze srdce jelena i prášek z lebky oběšence
Hospital kdysi sloužil jako ústav pro vysloužilé veterány z okolí. Nahlíženo dnešními poměry, šlo vlastně o jakýsi domov důchodců. Hospital vedl Řád milosrdných bratří, kteří využívali přilehlou zahradu k pěstování bylin a léčivých rostlin a zřídili zde také lékárnu.
Chovanci hospitalu měli léky zdarma, do lékárny mohla přicházet ale i veřejnost. Místní lidé tam chodili se svými bylinkami a lékárníci jim z nich připravili léky. Barokní lékárna má i dnes podobu, v jaké zde v polovině 18. století byla založena.
Regály oficíny vyplňují desítky původních dřevěných či porcelánových nádob, tzv. stojatek. A najdete tu lecjaké „léčivo“. Tak například nádobu s nápisem „kůstka ze srdce jelena“ anebo „prášek z lebky oběšence“. Léčivé účinky těchto přípravků ale prokázány nikdy nebyly.
Rozsáhlá oprava barokního areálu v Kuksu dovolila obnovit i bylinnou zahradu, a tak se dnes návštěvníci mohou pokochat i pohledem na původní bylinkové záhony. Barokní lékárna je právem největší chloubou Hospitalu Kuks, zejména zrestaurované fresky Tance smrti a obnovená stropní malba.
Více na http://www.hospital-kuks.cz.