Až osm větrných elektráren má vyrůst u Strmilova na Jindřichohradecku. Stavět je tu chtějí už dvě firmy

17. květen 2024 13:00

Do zvlněné krajiny okolo Strmilova na Jindřichohradecku by mělo přibýt osm větrných elektráren. Obyvatelé města se to dozvěděli na setkání se zastupiteli a zástupci energetické firmy. Většina místních lidí neměla o plánech radnice ponětí, ačkoli město už uzavřelo smlouvu s první firmou.

„Můj domov přece nekončí za vraty, to je ta krajina kolem,“ zlobil se pan Martin. Ve Strmilově žije se svou rodinou, na větrníky se dívat nechce.

Na veřejném projednávání se ale stejně jako další obyvatelé dozvěděl, že město už s jednou firmou uzavřelo smlouvu. „Město Strmilov zhruba před dvěma lety zahájilo spolupráci s firmou Meridian. Jedná se o lokalitu před Českou Olešnou, kde mají do budoucna stát větrné elektrárny,“ oznámil nezávislý starosta města Martin Novák.

Obyvatelé Strmilova o záměru vybudovat větrný park nevěděli, přestože firma Meridian už počítá s výstavbou tří větrníků v lokalitě kolem kapličky na Českou Olešnou.

Teď město oslovila další firma, která chce také stavět elektrárny. „V další fázi nás oslovila společnost Jipocar Power, která má zájem pokračovat ve větrném parku v lokalitě, kde bude budovat firma Meridian,“ potvrdil starosta.

Zatím není jasné, kolik větrníků druhá firma postaví, ani jak budou vysoké. Mělo by však jít o maximálně pět strojů s výškou do 150 metrů. „Jak by měly vypadat, to ještě nedokážeme říct. Zpracovává se studie,“ uvedl jednatel firmy Jipocar Power Kamil Vondráček

Podle starosty Strmilova jsou stavby elektráren pro město výhodné. „Není samozřejmě moc lidí, kterým by se tyto výškové stavby líbily, ale vždycky je to něco za něco. Zastupitelstvo jednohlasně schválilo spolupráci, čili ty výhody pravděpodobně převažují,“ komentoval.

Čtěte také

Provozovatel elektrárny totiž přispívá do rozpočtu obce. Jak pak obec s penězi naloží, je na zastupitelích. „Je to každoroční platba té obci, její výše závisí na výkonu elektrárny,“ vysvětlil Kamil Vondráček.

Když si ale občané spočítali výhody, spokojeni nebyli. „Když se to přepočítá, vychází to na tři tisíce na obyvatele za rok. Stojí to za to, že si tady zkazíme krajinu? Podle mně ne,“ argumentovala jedna z účastnic veřejného projednání.

Podle paní Vlasty je okolní krajina k nezaplacení. „Jezdím sem kvůli té krajině, to nejde takhle kalkulovat. Za peníze prodají krajinu,“ poznamenala.

Obyvatel Jan Bale argumentoval, že pro město jako Strmilov není taková výstavba vhodná. „To je rekreační oblast, kam se lidé nestěhují proto, že by tu byla spousta pracovních příležitostí a mnoho služeb, ale proto, že je to tady hezké. Ač nemám nic proti větrným elektrárnám, tak taková výstavba v této oblasti způsobí mnohem větší ztráty, než budou přínosy,“ řekl.

Pokud by zastupitelé schválili i smlouvu s druhou firmou, mohlo by u Strmilova vyrůst až osm větrných elektráren.

Spustit audio

Související