22 tisíc tun soli. Cestáři na Vysočině jsou na zimu připraveni
Správa a údržba silnic kraje Vysočina je připravena na zimu. Do terénu může vyjet 150 aut, která budou sypat a prohrnovat silnice prvních, druhých i třetích tříd. K dispozici je 22 tisíc tun soli. Asi polovina zbyla z minulého roku, protože byla poměrně teplá zima.
Pohotovost silničářům začíná 1. listopadu. Dá se ale předpokládat, že budou muset vyjet dřív. Pokud totiž pár dnů po sobě klesne teplota k nule, je možné, že silnice budou v některých úsecích namrzat. „Spodek má sice kolem deseti stupňů, ten nenamrzá, ale s těmi teplotami kolem nuly může namrznout a pak musíme vyjet i před prvním listopadem,“ řekl Českému rozhlasu šéf silničářů Jan Míka.
Kromě soli má správa a údržba silnic také zásoby drtí a písku do úseků, kde sůl používat nesmějí.
Jaká bude zima? Prý mírná
Práce silničářů je přímo závislá na počasí. Minulá zima byla velmi mírná a ta letošní má být podle Jana Míky podobná. „Meteorologové říkali, že má být mírnější a vlhká, tak nevím, co si mám vybrat, ale nebyli bychom proti, kdyby taková zima byla.“
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Nezajímá je síť cest.‘ Čtyřkolky přes zákaz brázdí České středohoří, rozjíždějí vegetaci i motýly
-
Umírá generace ‚baby boomerů‘. Poprvé od války zemřelo ve Francii víc lidí, než se narodilo
-
Na Spartě už bez jednorázových kelímků. O2 arena zavedla zálohovanou alternativu, ušetří to tuny plastu
-
Rusové se učí ze svých chyb a rychle obnovují síly, jsou hrozbou číslo jedna, varuje exšéf armády Opata