Na Vysočině se v Národních rezervacích hojně nachází medvědí česnek, lidé ho zde i přes zákaz trhají

Po celém Česku teď lidé vyráží sbírat medvědí česnek. Aktuálně je totiž jeho sezóna.
Sezóna medvědího česneku je v plném proudu. Tato aromatická bylina roste především na jaře, od poloviny března do konce května, a je oblíbený pro své léčivé účinky a výraznou chuť.
V některých regionech Česka je medvědí česnek běžný, nicméně na Vysočině se velká část jeho porostů nachází v chráněných lokalitách, kde je sběr této rostliny zakázán. Jak se ale ukazuje, tento zákaz se ne vždy dodržuje.
Na Vysočině, konkrétně na vrchu Velký Špičák, kde se nachází porost medvědího česneku, je trhání této rostliny přísně zakázáno, nachází se totiž v Národní přírodní rezervaci. Tento trend se týká i dalších částí Vysočiny.
Luděk Čech, vedoucí oddělení sledování stavu biodiverzity Agentury ochrany přírody a krajiny na Vysočině, potvrzuje, že lidé často porušují zákazy trhání medvědího česneku. „Máme informace, že ty zákazy jsou často nedodržovány. V některých oblastech, jako je například Českomoravská Vrchovina, je tento česnek tak běžný, že se lidé jednoduše nedrží pravidel,“ vysvětluje Čech.
Medvědí česnek roste především v národních přírodních rezervacích, kde je jeho sběr přísně regulován. Uhlídat dodržování zákazu však není jednoduché. „I když občas v některých oblastech, jako například v NP Divoká Oslava, projde namátkově strážce přírody, tak je naprosto nemožné postavit hlídku u každé chráněné lokality,“ doplňuje Luděk Čech.
Navzdory těmto porušením zákazů se však medvědí česnek z chráněných oblastí nevytrácí. Podle odborníků jde o poměrně odolnou rostlinu. Trhání ve velkém měřítku by jí sice ublížilo, především pokud by byly sbírány mladé listy, ale naštěstí zatím není ohrožena.
Související
-
V Jihlavě proběhl desátý ročník charitativního Běhu pro Světlušku
Jihlava se opět stala místem, kde se sport a charita spojily v jednu skvělou akci. Po desáté se zde konal charitativní Běh pro Světlušku, akce Českého rozhlasu.
-
Nová publikace Ústavu pro studium totalitních režimů mapuje příběhy popravených za komunismu
Ústav pro studium totalitních režimů zveřejnil rozsáhlou publikaci, která mapuje příběhy 232 osob popravených z politických důvodů během komunistického Československa.
-
Lidé by se mohli dočkat kratšího stavebního řízení, a to díky novému propojení systémů
Po loňské nepovedené digitalizaci začínají úřady používat nové propojení systému, které by mohlo stavební řízení urychlit. Ne všude ale funguje.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Litva před deseti lety obnovila povinnou vojenskou službu. Počet dobrovolných branců vzrostl na polovinu
-
Musel žít nahý v lese, mlátili ho tyčí. Policie navrhuje obžalovat šestici lidí za úmrtí v kutnohorské sektě
-
Češi si v pohledu na svět rozumí víc s Poláky než se Slováky. Ve V4 se zhoršilo vnímání Ruska
-
Analytik Kraus: Trumpův tlak na jadernou dohodu může být součástí větší hry. Írán tahá za kratší konec