Černý kuba

Naši předkové jedli mnohem skromněji a zdravěji. Některá jídla se uchovala právě na Štědrý den – třeba černý kuba. Toho děláme i my, i když, jak říkám, je docela problém to všechno sníst. V obecním muzeu v Borech, kde schraňují i staré tradiční recepty, mají i černého kubu. Jana Vaverková z muzea proto dobře ví, jak se dělá.

„Potřebujeme 250g krup, 60 sušených hub, 70g sádla, může být i víc. Dále česnek, majoránku, kmín a sůl. Spařené kroupy uvaříme do měkka se solí a se sádlem a kmínem. Sušené houby namočíme v mléce, opražíme na cibulce, smícháme s kroupami, česnekem, majoránkou, kmínem a sádlem. Zapečeme v pekáčku v troubě.“

Nádherně to voní a skvěle chutná, kuba zkrátka stojí za to, abychom ho letos přidali na vánoční stůl.

Naši předkové ze sušených hub uměli i slanou kaši s krupicí a tu můžeme také vyzkoušet. „Sušené houby uvaříme ve vodě s kmínem a místo krup je smícháme s krupicí nebo rýží a do uvařené kaše přidáme česnek a také zapečeme.“

Kroupy, houby, česnek, majoránka sádlo, v hlavní roli v černém kubovi. Nejdůležitější ale je nechat si na něj mezi všemi ostatními dobrotami aspoň trošku místa.

autor: dak

Nejnovější recepty

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.