Svátek věrozvěstů u našich sousedů

5. červenec 2020

Cyrila a Metoděje u nás slavíme jako státní svátek, tedy pro většinu lidí jen jako den volna. Zcela jiný obsah má svátek byzantských učenců v sousední Lužici.

Logo

5. červenec je dnem, kdy si připomínáme příchod věrozvěstů na území Velké Moravy tedy historicky na naše území. Připomínáme si je nejen proto, že do našich zemí přinesli křesťanství, ale také slovanskou vzdělanost společně se slovanskou liturgií. Slovanští věrozvěsti Cyril a Metoděj jsou uctívání i v jiných slovanských zemích, zejména na jihu Evropy, a překvapivě také kousek od našich západních hranic s Německem, v srbské Lužici, kde žije nejmenší západoevropský slovanský národ Lužických Srbů. Ti se k cyrilometodějskému odkazu také hlásí dokonce i nedávno zbudovaný pomníkem; jak Davidu Hamrovi prozradil sorabista, překladatel z Lužické srbštiny a spisovatel, Milan Hrabal.

Sorabistika je filologický obor, který se zabývá literaturou a jazykem Lužických Srbů, slovanského národa žijícího ve východním Německu.

Zdroj: Wikipedie

autor: David Hamr
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.