Obři lehčí než vzduch aneb Příběh génia, na něhož jsme zapomněli
Jeho rodiče byli neslyšící, a tak vyrůstal ve světě ticha. Život zasvětil matematice. Zachránil slavnou katedrálu Notre Dame. V údolí švýcarských Alp nechal postavit podle svého návrhu železobetonový most, který patřil k evropským unikátům. S jeho jménem jsou spojeny proslulé vzducholodě Zeppelin. Zasáhl ale i do mnoha dalších oborů světa techniky. Génius, který nadchl Ameriku. A vlastně i celý svět. Rodák z pražských Vinohrad, o němž se u nás neví: Karel Arnstein.
Související
-
Hrabě Ferdinand von Zeppelin. Muž, který dal jméno vzducholodím
Ferdinand von Zeppelin se narodil 8. července 1838. První let jeho vzducholodě je sice neúspěšný, ale zaslouží se o to, že se vzducholodě začnou používat k osobní dopravě.
-
Umberto Nobile. Konstruktéra vzducholodí proslavila jejich ztroskotání
Umberto Nobile, italský vzduchoplavec a konstruktér vzducholodí Norge, Italia a mnoha dalších, se narodil v jižní Itálii ve městě Lauro do rodiny úředníka.
-
Polární trosečníky zachránila vysílačka, která neměla být na palubě
O životě a smrti občas rozhoduje úplná náhoda. Bylo to tak i v 90 let starém příběhu záchrany přeživších ze ztroskotané vzducholodi Italia. Rozhodující roli při tom...
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.