Dominik Mačas
Připravuji četby a další převážně literární pořady do vysílání Českého rozhlasu.
Na FF UP v Olomouci jsem studoval obor Teorie a dějiny literatury a dramatických umění. Měli jsme tam také "Rozhlasové praktikum" v jehož rámci jsme připravovali dramatizaci Erbenovy Svatební košile. Těch několik replik, které jsem tam měl, bylo mé první vystoupení na mikrofon.
Ke skutečné rozhlasové práci mi dopomohla až řízená soustava šťastných náhod, když jsem o pár let později hledal v Plzni práci. Díky Aleně Ouředníkové jsem se dostal na náměstí Míru 10, kde díky Aleně Zemančíkové začala má externí spolupráce s kulturní redakcí Českého rozhlasu Plzeň.
Téměř o rok později - v červnu 2001 - jsem se z externisty stal pracovníkem na plný úvazek. Začínal jsem jako redaktor a editor vysílání, v letech 2006 až 2009 jsem vedl kulturní redakci a v současnosti jsem členem Tvůrčí skupiny Drama a literatura. Připravuji literární pořady, četby na pokračování a dokumenty pro Český rozhlas Dvojka, Vltava a regionální vysílání Českého rozhlasu.
Za jednu z největších předností své práce považuji setkání s výjimečnými lidmi. Měl jsem možnost natáčet s řadou zajímavých osobností z řad umělců i uměnovědných odborníků, kterých si osobně velmi vážím.
Co mě baví?
Baví mne literatura a hudba.
Co mě drží nad vodou?
Sny a vzpomínky. Rodina a přátelé. Ale jinak, já jsem zdatný plavec. Stovku uplavu crawlem pod dvě minuty.
Všechny články
-
Hlasy a Oko. Dvě premiéry povídek kanadské nobelistky Alice Munroové
Autorka o těchto povídkách říká, že patří k pravdě nejbližším textům, ve kterých píše o svém životě. Obě otevírají dveře vzpomínkám na její dětství prožité v Ontariu.
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
Krvavý Žižkov. Na začátku stály strohé výstřižky z dobové černé kroniky pražského Žižkova počátku 20. století. Nejlepší současní spisovatelé podle nich napsali své příběhy.
-
Vigilie, Cesta na jitřní, Ponocný a další povídky Jana Čepa
Povídky rodáka z Myslechovic u Litovle na Hané, který strávil značnou část svého života v exilu, jsou vroucím vyznáním lásky k Bohu a rodnému kraji.
-
Jan Antonín Pitínský: Diamant a Syn vrchního. Dvě povídky ze sbírky oceněné Literou za prózu
Dva lidské osudy, dva příběhy z městečka malého, dvě povídky ze sbírky Domácí potřeby od J. A. Pitínského, která byla oceněna Literou za prózu.
-
Vladimír Hulpach: O těch kouzelných dudách
Pohádka vypráví o kouzelných dudách, které chudému dudákovi z Klenčí pomohly ke štěstí.
-
Bohuslav Reynek: Rybí šupiny. Expresionistické básně v próze
Trochu rybích šupin schovaných na památku – to jsou drobné lyrické příběhy a snové obrazy ze sbírky Bohuslava Reynka Rybí šupiny. Žádný z nich nezračí bílou bez černé.
-
Legendy Julia Zeyera, Selmy Lagerlöfové, Václava Renče a dalších autorů
Příběhy o životech a skutcích svatých nejsou spjaté jen s literární tvorbou období středověku. K legendám se s oblibou vraceli autoři novověcí i současní.
-
Jaroslav Achab Haidler: Tadeáš. Nenávist fanatického mnicha k židům nezná mezí
Fanatický mnich spřádá krvavý plán. Pro jeho naplnění si vybere čas svátků Pesach a jedno z nejděsivějších míst v celém pražském ghettu – takzvaný Finwerpalatz.
-
Vladimír Hulpach: O zakletém rytíři na Libštejně a O skalnících
V první pohádce se statečný mládenec pokusí vysvobodit zakletého hradního pána. Ve druhém příběh hospodský přechytračí krále skřítků.
-
Zbrusu nové pohádky z našeho kraje uvedeme o velikonočních svátcích
Sváteční vysílání ČRo Plzeň nabídne k poslechu tři nové pohádky. Jsou z knížky Vladimíra Hulpacha Pohádkové vandrování po Čechách a všechny se vážou k našemu regionu.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »