Politika a sport: Hokejové mistry čekaly místo kluziště věznice a pracovní tábory

1. květen 2024

Proč komunistické Československo poslalo do vězení hokejovou reprezentaci? A byl Emil Zátopek chloubou socialistického Československa, nebo jeho rukojmím? Nejen na tyto otázky odpovíme v pořadech s podtitulem Politika a sport.  

Čtěte také

Nejdřív připomínáme příběh československých hokejistů z roku 1950. Mistři světa z roku 1947 byli očekáváni v roce 1950 na dalším mistrovství světa v Londýně, kde měli opět bojovat o titul. Nakonec ale reprezentanty místo kluziště čekaly věznice a pracovní tábory.

Ve vykonstruovaném soudním procesu jich bylo v říjnu 1950 odsouzeno 11. Byli to i naši legendární hokejisté Bohumil Modrý, Stanislav Konopásek nebo Václav Roziňák. Mistři světa tak skončili v uranových dolech. Až v červenci 1968 byla celá skupina plně rehabilitována.

Bohumil Modrý

V další části pořadu připomínáme legendárního běžce Emila Zátopka, který vybojoval v letech 1948 a 1952 čtyři zlaté olympijské medaile. Jaký byl jeho vztah ke komunisty ovládanému režimu?

Hokejisté odsouzeni v roce 1950 za špionáž a velezradu

Politiku a sport připravují David Hertl a Stanislav Vintr. Tento díl ale poslouchejte jen do 1. června 2024.

autoři: David Hertl , Stanislav Vintr
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.