Fenomén Královo Pole. Skladatel a muzikolog Miloš Štědroň představuje osobnosti brněnského genia loci

Fenomén Královo Pole. Miloš Štědroň

Miloš Štědroň se většinu pracovního života profiluje jako vysokoškolský pedagog, vedle toho působil také jako skladatel a pianista v Divadle Husa na provázku, které před více než padesáti lety spoluzakládal a pro které zkomponoval nepřeberné množství scénických skladeb. 

Nejznámější se pro veřejnost stala Balada pro banditu. Vedle Divadla Husa na provázku dnes Štědroň spolupracuje také s dalšími divadelními domy a komponuje i hudbu filmovou. Je také autorem hudby symfonické, komorní, vokální nebo elektroakustické. Jako hudební historik a teoretik má Miloš Štědroň obdivuhodný rozsah. Od epoch renesance přes manýrismus až po současnost. Věnuje se i editorské činnosti a rekonstrukci nedokončených hudebních děl.

S hudebním vědcem a skladatelem Milošem Štědroněm hovořila Simona Kostrhunová.
Použitá hudba: Miloš Štědroň. Neue Quelle zu Alla Turca.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.