Fenomén Královo Pole. Skladatel a muzikolog Miloš Štědroň představuje osobnosti brněnského genia loci

Fenomén Královo Pole. Představení místa

Královo Pole, Kénig nebo také Krpole – dnes brněnská městská čtvrť s názvem Královo Pole, původně samostatné město, které bylo k Brnu připojeno v roce 1919. Místo, které se vyznačuje nepřehlédnutelným duchem. Z Kénigu pocházejí výrazné osobnosti z oblasti vědy a kultury.

Narodili se zde například skladatelka Vítězslava Kaprálová, spisovatel Milan Kundera, herec Karel Höger nebo známý klinický psycholog Stanislav Kratochvíl či matematik a první rektor Vysokého učení technického v Brně Karel Zahradník. Z mladší generace pak z Králova Pole pochází dramatik Milan Uhde nebo muzikolog a skladatel Miloš Štědroň.

Královo Pole je charakteristické svým urbanistickým centrem – což je Slovanské náměstí – kam se sbíhají ulice, které jsou většinou pojmenovány podle slovanských národů. Název hlavní ulice se od roku 1909 změnil celkem desetkrát. Od Ruské, přes Třídu císaře Karla I., Masarykovu a Moskevskou se nakonec pro Krpoláky nejdéle zachovala jako Skácelova, podle básníka Jana Skácela, který měl Krpole obzvlášť rád a často tu navštěvoval své přátelé.

S hudebním vědcem a skladatelem Milošem Štědroněm hovořila Simona Kostrhunová.
Použitá hudba: Miloš Štědroň. Fanfáry pro každý establishment

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.