Fascinuje mě vůně starých lidí, říká Tereza Pospíšilová

Ošetřovatelka a osobní asistentka u lidí, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých, nebo jsou jinak zdravotně znevýhodněni, či jsou v terminální fázi života.

Rodačka z Mohelnice měla ke starým lidem vždy blízko. Především babička s dědečkem ji totiž vychovávali a ona vzpomíná na babiččina slova: „Musíš vyzkoušet všechno, abys věděla, co ti vyhovuje a co nechceš. Musíš se dostat na dno, aby ses pak mohla odrazit a žít svůj život naplno.“

Velmi ji zasáhlo, když jí v dětství babička onemocněla a zemřela na rakovinu a následně maminka, o kterou pečovala doma. Tereze bylo 22 let. Vyučená servírka se rozhodla přehodnotit a změnit svůj život.

Následoval rozvod, odchod do Prahy, pád na dno, sbírání sil a touha si své místo v životě vybojovat. A to se jí podařilo, když narazila na obecně prospěšnou společnost Hewer, která pomáhá lidem handicapovaným i v terminální fázi života a Tereza se zde stala ošetřovatelkou a osobní asistentkou.

Tereza Pospíšilová říká: „Chci jít každý den do práce, ne abych si to tam odstála, ale abych byla užitečná…“ Podařilo se jí naplnit svá slova? Poslechněte si Větrník s Terezou Pospíšilovou.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.