Dům na ostrém rohu. A vyhnanec, kterého se bál i rakouský císař. Odhalení Stanislava Motla
Pro město Cheb se stal atrakcí. Mlčenlivý muž s ohnivým i smutným pohledem. S plnovousem až ke kolenům. Chodíval mlčky ulicemi, toulal se po okolí. A často snil. O zemi, kterou nadevše miloval a kde ho lidé považovali za vládce a ze které byl potupně vyhnán. Moc se ho báli. Bál se ho i samotný císař. A tak se stal státním vězněm. V Chebu a pod přísným dohledem. Jeho jméno Đorđe Branković (nebo taky Jiří Brankovič, Georg Brankowich či Brankowitsch, ale i Georgius Brankovics).
Související
-
Případ Skandálu v Čechách. Kde se vzal Cheb a české reálie v první holmesovské povídce?
Sir Arthur Conan Doyle opatřil povídku Skandál v Čechách fantaskní postavou českého krále... Pátrejte s českými holmesology ve webovém speciálu Historie českého zločinu.
-
Starý lotr Babinský: legenda a pravda
Jaký byl skutečný život nejznámějšího loupežníka? Nahlédněte do dobového tisku ve webovém speciálu Historie českého zločinu.
-
Toulky první republikou
Světla a stíny doby! Provedeme vás od Pražského hradu přes dělnické kolonie až po vykřičené domy. Vašimi průvodci jsou Jiří Vyorálek, Jana Stryková a Jaroslav Plesl.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.