Spíš než jednotka, jsme rodina, říkají o sobě letečtí návodčí. Mezi ně se dostanou jen ti nejlepší

31. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Ilustrační foto | Foto: Milan Soldán, Český rozhlas Vysočina

Co všechno obnáší práce předsunutého leteckého návodčího?

Předsunutí letečtí návodčí patří mezi jednu z nejmenších a nejprestižnějších jednotek armády. Dostanou se mezi ně jenom ti nejlepší z nejlepších. Jen samotná fyzička a odhodlání bojovat nestačí. Bez špičkových znalostí, perfektní angličtiny a schoponosti odolávat stresu se jejich práce neobejde.

„Spíš než jednotka, jsme rodina,“ říkají o sobě letečtí návodčí. Tomu není jen o atmosféře, ale s trochou nadsázky i o počtu. Vojáků, kteří by byli schopní koordinovat letecké útoky hluboko v týlu nepřítele, není mnoho. A dostat se mezi ně rozhodně není jednoduché.

Předsunutí letečtí návodčí, patří mezi jednu z nejmenších a nejprestižnějších jednotek české armády. Stát se součástí této elitní skupiny znamená si projít náročným výběrovým řízením, které si žádá nejen špičkovou fyzickou připravenost, ale také perfektní znalosti, vynikající angličtinu a schopnost odolávat stresu.

Ample Strike, vojenské cvičení 2016

 „Fyzická zdatnost je jen jedním z mnoha aspektů. Pro nás je mnohem důležitější, jak funguje hlava,“ říká zástupce velitele jednotky, který se podílel na posledním výběrovém řízení. V něm se hledali noví adepti, kteří by rozšířili řady předsunutých leteckých návodčích.

Výběrové řízení není pro každého. Letečtí návodčí vybírají pouze ty nejlepší z nejlepších. Tento rok se do výběrového řízení přihlásilo osm uchazečů, z nichž pět prošlo samotným testováním. Pouze jeden z nich však nakonec úspěšně prošel všemi fázemi a získal místo v jednotce.

„Na začátku probíhá prověřování anglického jazyka a vojenských znalostí. Uchazeči musí mít přehled o fungování různých jednotek Armády ČR, operacích a specifických dovednostech. To vše je důležité, protože návodčí musí nejen umět koordinovat letecké údery, ale také dobře komunikovat v krizových situacích,“ vysvětluje zástupce velitele.

Po teoretických testech přichází na řadu zátěžová fáze. Ta prověřuje zejména fyzickou připravenost a psychickou odolnost uchazečů. V této fázi se vojáci dostávají do extrémních podmínek, které simuluji skutečné bojové situace.

autor: Milan Soldán

Související