Památné stromy mají někdy tu smůlu, že je na jejich ošetření hodně peněz, říká stromolezec a arborista Petr Zvědělík

9. únor 2024

Někdo se spokojí s tím, že umí nastartovat motorovou pilu, vyleze na strom a nespadne. To ale neplatí pro stromolezce a arboristu Petra Zvědělíka. Při práci se stromy má stále na paměti, že pracuje se živými organismy.

„Jsou oblasti, kde se stromy pečuje skvěle. Nemám co vytknout. Ale jsou i oblasti, kde to neuvěřitelně pokulhává,“ říká zkušený arborista.

Památné stromy mají podle Petra Zvědělíka tu smůlu, že jsou na péči o ně peníze. Péče proto někdy mají až moc. „Byli jsme třeba u nejstaršího stromu na Moravě, to je dub v Náměšti nad Oslavou. Tak se úplně tetelíte a těšíte se na to, až si tam vylezete, ale dost brzo vás to přejde, protože zjistíte, že už tam byl někdo před vámi,“ vypráví.

„Občas ale vidíte, že ti lidé, co tam byli, vlastně netušili, co s tím stromem mají dělat. A to je úplně to nejhorší,“ říká.

Jak se správně o stromy starat a jaké byly jeho začátky jako stromolezce? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Ivana Wiesnerová , hoch
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.