Jihlavský havířský průvod přiveze na Jánský kopeček dva nové zvony. Jmenují se Jan a Vojtěch

Jihlava má dva nové zvony. Kde budou viset? Jak se jmenují a jak zní?
Po téměř sto letech zazní v Jihlavě nové zvony. Do kostela svatého Jana Křtitele ho přivezou účastníci slavného havířského průvodu. Do té doby jsou Jan a Vojtěch k vidění v kostele svatého Jakuba Většího v centru města.
„Naposledy se tady zvony světily u svatého Ignáce v roce 1929," říká jihlavský zvoník a průvodce Vojtěch Blažek. Právě on spolu s Marií Bohuňovskou zasponzorovali menší ze dvou nových zvonů, který dostal jméno po českém světci, svatém Vojtěchovi.
„Všechno klíčí z nápadu vrátit Jihlavě zvuk zvonů, protože Jihlava byla za války o zvony hodně obrána," vysvětluje Vojtěch Blažek. Větší zvon pojmenovaný po svatém Janu Křtitelovi zaplatil Spolek Jihlavský havířský průvod, a oba vyrobil zvonař Jakub Vorobeľ ze Slovenska. Srdce zvonů vykoval kovář Alfred Habermann a donátory jsou Silvie Poukarová a Thomas Balsbach.
Zvony jsou ozdobené reliéfy svatých patronů a jsou na nich uvedena jména donátorů i výrobce. "Zvony jsou naladěné větší do D3 a menší F3, čímž vzniká souzvuk tercie," říká Vojtěch Blažek s tím, že mohou znít spolu i zvlášť. Až čas pak ukáže, při jakých příležitostech je uslyšíme.
S jihlavským Havířením 2025 se také po letech do kostela svatého Jana Křtitele vrací obraz spícího havíře. "Historicky tady býval, ale pravděpodobně při úpravách podlah v roce 1984 byl přemístěn. Vojta Blažek ho spolu s farářem Marianem dohledal," říká jihlavský průvodce Marek Skřivánek. Obraz vždy býval součástí hlavního oltáře a tam se také vrátil. Téma spícího havíře souvisí se zánikem těžby stříbra v Jihlavě. "Je tam napsáno Es war und ist nicht mehr, Bylo, a už nebude více," dodává Marek Skřivánek.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.