Cink: Zapomenutý hudební nástroj ožívá díky mladým hudebníkům

23. červen 2025

Historický dechový nástroj cink zní znovu v českých kostelech. Hrají na něj studenti z celé Evropy, včetně mladých Čechů, kteří se ho učí pod vedením expertů.

Býval velmi populární, pak ho ale vytlačily housle a dnes už hudební nástroj s jménem cink znají hlavně odborníci na historickou hudbu. Jak nástroj zní?

Cink byl ve své době stejně populární jako dnes housle nebo trubka. Dnes ho ale znají jen odborníci na starou hudbu. To se snaží změnit mladí hudebníci z různých koutů Evropy, kteří se v Česku učí na tento historický dechový nástroj hrát.

Neobvyklý hudební nástroj cink

Jednou ze zastávek jejich koncertní a studijní cesty se stal kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polné. Prostor s barokní výzdobou a dobovými varhanami nabízí ideální podmínky, jak se na cink naučit hrát v autentickém prostředí. „Je důležité, aby studenti zažili, jaké to je hrát v kostele, slyšet varhany za zády a akustiku prostoru,“ vysvětluje profesor švýcarské hudební školy Frithjov Smith.

Mezi studenty je i Matyáš Houf z Česka. „Na cink jsem chtěl hrát už od deseti let, ale dlouho nebyla možnost se ho učit,“ říká. Hráči na cink často přichází z řad flétnistů nebo trumpetistů. Flétnisté mají výhodu v rychlých prstech, trumpetisté zase v ovládání nátrubku.

Varhaník v Polné

Nástroj samotný připomíná ohnutou kost nebo tenkou zahnutou trubku s dírkami pro prsty. V rukou zkušených hudebníků má jemný, ale pronikavý zvuk, který se dobře nese barokními stavbami. Studenti během svého pobytu v Česku vystoupili i v Brně a navštívili archivy v Kroměříži, kde zkoumali historické notové zápisy.

Mohlo by vás zajímat