Zubní sklovina se neobnovuje

8. srpen 2017
Ilustrační foto

Citlivé zuby se často projevují ostrou bolestí například při dýchání chladného vzduchu nebo kontaktu zubů se zmrzlinou a podobně. O příčinách a taky možnostech mírnění citlivosti zubů, jsme si v Poradně Českého rozhlasu Vysočina povídali se zubařkou Taťánou Vrbkovou.

I když vás teď citlivost zubů netrápí, je možné, že v průběhu let se vaše zuby stanou citlivějšími. „Spousta citlivostí zubů vzniká při čištění zubů. Naprostá většina citlivostí zubů vzniká špatnou technikou čištění. Protože hodně lidí si zuby čistí příliš razantně, přitom sklovina zubů je velice jemná. Musíme se k ní chovat jako k laku auta,“ přirovnává Taťána Vrbková.

Sklovina už nikdy nenaroste

Pokud se obrousí, například špatným čištěním nebo to může být i nadměrným zvracením, tak se nám už sklovina neobnoví. Pak nám nezbyde nic jiného, než návštěva dentální hygienistky nebo zubaře a změna techniky čištění zubů. K čištění vždy používejte ultra jemný kartáček.

Jsou nápoje a jídlo, po kterých byste si neměli zuby čistit

„Pokud požíváme potraviny nebo nápoje obsahující kyseliny, jako je například citrusové ovoce, víno, džusy, colové nápoje, tak po těchto nápojích a potravinách bychom si správně neměli minimálně půl hodiny čistit zuby. Doporučují se až dvě hodiny. A je to z toho důvodu, že kyseliny naleptají povrch skloviny,“ říká host. Pokud hned začneme zuby čistit kartáčkem, tak tím sklovinu narušujeme.

Teplé jídlo nezapíjejte studeným nápojem

„Je velice nebezpečné po velmi horké potravě, například polévce, si dát hodně studené pivo. Změna teplot může způsobit mikropraskliny skloviny a může dojít ke zvýšení citlivosti zubů,“ říká zubařka Taťána Vrbková. Při čištění si zuby vyplachujte vlažnou vodou.

Spustit audio
  • Životní styl
  • Publicistika