Zoologické zahrady už nejsou jenom místem zábavy, přispívají k ochraně přírody a návratu některých druhů zpět do jejich přirozeného prostředí
Historie zoologických zahrad prošla zásadní proměnou – z míst pro pobavení veřejnosti a ukázku exotických zvířat se změnily v instituce zaměřené na ochranu ohrožených druhů.
Podle ředitele jihlavské zoo Jana Vašáka byl významným průkopníkem této změny britský přírodovědec Gerard Durrell. Představoval si zoologické zahrady jako „archy“ pro zvířata, jejichž populace v divoké přírodě ubývá. Právě díky tomuto přístupu začaly zahrady vytvářet záložní populace, které mohou být navráceny do původních lokalit, když dojde k obnovení přirozeného prostředí.
Jihlavská zoo se podílí na mnoha evropských chovných programech a podporuje projekty jako reintrodukce perských levhartů, jejichž potomci se dnes opět pohybují na Kavkaze. V Evropě probíhají i další reintrodukce, jako například vysazování koní Převalského nebo orlosupů. Zajímavostí je vysazení přímorožců šavlorohých, kdysi vyhubených v severní Africe, jejichž návrat do přírody přináší naději pro rozšíření tohoto vzácného druhu.
Díky těmto iniciativám se zoologické zahrady staly klíčovými partnery v boji za ochranu biodiverzity, přičemž hlavním cílem není už jen chov zvířat, ale také jejich možné navrácení do přírody. „Zůstává však otázkou, kam je v přírodě bezpečně umístit,“ upozorňuje ředitel Vašák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.