Život v památkové zóně je drahý, pokud chcete například měnit okna

23. červenec 2015
Zprávy z

Největší audioportál na českém internetu

IMG_4515.JPG | Foto: Daniel Zach, Český rozhlas

ZPRAVODAJSTVÍ: Lidé, kteří bydlí v centru Třešti, si při opravách domu sáhnou do kapsy hluboko. Žijí v památkové zóně. Zatímco například nové plastové okno by stálo pět tisíc, dřevěné je až třikrát dražší

Lidé žijící v památkově chráněných centrech měst si často sáhnou hluboko do kapsy. Chtějí-li například měnit okna, musí pořizovat drahá dřevěná, zatímco plastová jsou i třikrát levnější. To je případ i Třešti na Jihlavsku, kde radnice nově přispěje až čtyřicet tisíc korun. Obyvatelé ale musí požádat.

„K natírání vrat jsme o žádné svolení nežádali,“ říká mezi dveřmi paní Žoudlíková, která ale zná průtahy právě při výměně oken. „Když tady dcera dělala květinku, tak se to všechno povolování protáhlo o rok.“

Kdysi plastová okna neexistovala, pokračuje paní Žoudlíková. A stará okna mají už své za sebou. „Nahoře máme okna stará možná dvě stě let, tak samozřejmě že moc netěsní.“

Viktorie Korněnko žije o kus dál v domku se svým přítelem. Také je patrně čeká výměna. „Nejdou moc vyklápět,“ konstatuje Viktorie.

Radnice chce doplatit rozdíl ceny

Třešťská radnice nabízí lidem v centru příspěvek, který má být asi ve výši rozdílu cen plastových oken a památkově přijatelných dřevěných. „Snažíme se dorovnat rozdíl té ceny. A druhá věc je, aby to centrum bylo hezčí, opravené,“ potvrzuje starosta Vladislav Hynk (KDU-ČSL).

Dům v památkové zóně, ilustrační foto
autor: daz