Zhoršení chronických závratí, kolísání tlaku nebo zmatenost – i tak se projevuje přehřátí a dehydratace u starších a chronicky nemocných lidí

13. srpen 2024 11:25

Česko podle meteorologů zažívá nejteplejší týden tohoto roku. Na většině území republiky je vyhlášená výstraha varující před vysokými teplotami. Ty jsou zátěží pro lidský organismus, hrozí nebezpečí přehřátí a dehydratace.

Prakticky vždy v době extrémně teplých dnů poskytují lékaři více konzultací a ošetření souvisejících s vysokými teplotami. „V ambulanci praktického lékaře se jedná většinou o zhoršení chronických stavů u kardiaků, pacientů s vysokým krevním talkem, astmatiků a dalších, kde i menší dehydratace nebo přehřátí organizmu často vede k dekompenzaci daného chronického onemocnění,“ potvrzuje praktický lékař Oldřich Nosek.

Praktici řeší v období tropických teplot u starších pacientů chronické závratě, pocit zhoršeného dýchání, kolísání krevního tlaku, někdy stavy zmatenosti. „Prostě ten člověk přijde, že není ve své kůži a často to bývá tato příčina,“ dodává lékař. Těchto případů vídá v ordinaci více, než typických úpalů nebo úžehů u jinak zdravých lidí.

Úpal a úžeh

Úpal a úžeh se typicky projevuje bolestí hlavy, malátností, únavou a nevolností. Může se objevit i zvracení, horečka. „Ale projevy můžou být i vážnější – například křeče, kolapsy, bezvědomí. Tyto život ohrožující stavy jsou primárně řešeny záchrannou službou a do ambulance praktika se dostanou jen výjimečně,“ vysvětluje Oldřich Nosek.

Rady jak přehřátí předcházet, jsou známé. „Nevystavovat se dlouho slunci, používat pokrývku hlavy, dobře prodyšný oděv, dbát na dostatečný přísun tekutin. Vhodné nejsou přeslazené nápoje nebo alkohol, ale minerálky a čaje. Větrat uzavřené prostory, fyzicky náročnější aktivity odložit nebo provádět s přestávkami?“ vyjmenovává Nosek.

Dobrá kondice je základ

Na náročné období s vysokými teplotami je možné se připravit. Důležitá je dobrá fyzická kondice. „Pravidelný každodenní pohyb je nejdůležitější pro zvládání akutních i chronických stavů, které nás můžou potkat, včetně přehřátí a dehydratace. Tím se rozumí minimálně hodina svižné chůze denně nebo podobných aktivit. Důležitá je i pestrá strava, méně stresu, aktivní přístup k životu. V neposlední řadě i absolvování preventivních prohlídek a očkování u praktického lékaře,“ uzavírá Oldřich Nosek.

Spustit audio