Zemědělci nemají dostatek píce. Někteří uvažují o snižování počtu dobytka

Kromě hnojiv se do půdy dostávají také látky z chemických postřiků
Kromě hnojiv se do půdy dostávají také látky z chemických postřiků

Vysoké teploty a nedostatek srážek trápí mimo jiné zemědělce. Na polích a loukách se totiž nerodí tolik píce, kolik by potřebovali. Někteří proto uvažují o krajní možnosti – snižování počtu dobytka.

Letos to je nejhorší, co pamatuju. Otavy nejsou žádný, jetele taky ne. Trávy to dostaly nejvíc,“ konstatuje farmář Tomáš Hájek.

Na otázku, jak to bude řešit, krčí rameny a odpovídá: „Zkusíme nasít nějaký hrách, pelušku, jestli to vyroste do podzimu. Jinak budeme muset něco sehnat.“

Farma Tomáše Hájka a jeho rodiny se specializuje na chov masného hovězího dobytka. „Tady vidíte, že máme složenou spíš slámu než píci, doháníme to tedy slámou. A to ještě díky tomu, že máme pár sedláků, kteří dobytek nechovají a mohou nám slámu nechat,“ dodal ošetřovatel Milan.

Velké zemědělské podniky

Nouzi o vlastní píci pociťují také velké zemědělské podniky. Příkladem je farma v Košeticích na Pelhřimovsku. „Po dvou sečích nám chybí na dostatečné zajištění krmení, co se týká travních a jetelotravních senáží, asi 40 procent. Situace je špatná co se týká množství, ale i kvality,“ řekl předseda Zdeněk Dufek.

„Nedostatek se bude řešit nakoupenými krmivy, což zase prodraží výrobu. Proto budeme přemýšlet třeba o redukci chovů.“

Situaci by mohl zachránit jedině dlouhotrvající déšť, který by patrně zachránil podzimní seč.