Želivský klášter má novou připomínku vězněních duchovních

Klášter, Želiv

Kněze a řeholníky vězněné za totality připomíná v klášterním kostele v Želivě nový památník. Odhalený byl v neděli 11. srpna po mši konané při příležitost pouti smíření.

Autorem památníku je slovenský výtvarník Svetozár Ilavský. Z jeho dílny je také obětní stůl instalovaný v želivském kostele Narození Panny Marie v loňském roce.

Středem pomníku je ukřižovaný Kristus. Jeho podoba vznikla už v roce 2003 při příležitosti návštěvy Jana Pavla II. na Slovensku. Pro ni Ilavský vytvořil Krista v nadživotní velikosti. Byl dominantou pódia v Bratislavě. Jeden ze tří tehdy vzniklých návrhů nyní Ilavský uplatnil v želivském klášteře, ve kterém byli v 50. letech minulého století internovaní duchovní z Čech, Moravy a Slovenska.

in memoriam

Desku památníku Ilavský doplnil písmen INM (in memoriam). „Jakoby je ve spěchu vyškrábal některý z uvězněných větvičkou nebo kusem dřeva do země na památku, abychom nezapomněli,“ řekl Ilavský.

Památník doplňuje deska s citátem z deníku Antonína Šuránka, jednoho z internovaných kněží. Zaznamenal, že se denně modlí i za ty, kteří ho zatknuli a budou ho soudit. „Abych ukázal, že jako katolický kněz nemám k nim žádné nenávisti...,“ pokračuje citát.

Internační tábor

V želivském klášteře byl internační tábor v letech 1950 až 1956, zadržováno tam bylo 464 duchovních. Mezi nimi František Tomášek, pozdější pražský arcibiskup a kardinál, který se v Želivě se svými spoluvězni znovu setkal 13. srpna 1968. V klášteře se touto dobou pravidelně koná pouť smíření.

Jména internovaných duchovních jsou od srpna 2013 vepsána na zdi v ambitech kláštera. Nový památník se nachází přímo v kostele.

Klášter v Želivě komunisté zrušili v roce 1950, od roku 1957 v něm byla psychiatrická léčebna. Premonstráti se mohli vrátit počátkem 90. let.