Ze země vylézají poslové jara, bledule. Jejich plný květ ale ještě přijde

28. únor 2021 06:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bledule, jarní květiny

Jedni z prvních poslů jara už se začínají v přírodě objevovat. Na tradičních místech už totiž začínají kvést bleduliště.

U Staré Říše na Jihlavsku a ve Starém Ransku na Havlíčkobrodsku, tam mimo jiné najdeme plošná bleduliště volně v přírodě. Už vykukují první stonky a občas se objeví bílý kvítek. „Ještě jsme tu moc brzo, ještě nevykvetly. Přijdeme ještě za čtrnáct dnů,“ řekla paní Marie, toho času u Staré Říše.

Žďárské vrchy

Čas bledulí jarních skutečně ještě přijde, potvrdila Českému rozhlasu Kateřina Fialová z CHKO Žďárské vrchy, pod které spadá i území u Starého Ranska. „Jsme teprve na začátku. Ta hlavní sezóna, kdy jsou tam koberce bílých květů, podle počasí, bude za týden, za dva.“

Bledule je květina, která signalizuje příchod jarního počasí. „Je to květina, která je vázaná na vlhčí, převážně listnaté porosty, patří k tzv. jarnímu aspektu, to jsou rostliny, které vykvétají hodně brzy na jaře, když už je v přírodě dostatek tepla a vlhka, ale ještě nejsou olistěné stromy.“

Ekologové ve Žďárských vrších chtějí letos bleduliště více chránit. Kolem postaví nízké oplůtky, kde budou pro návštěvníky informace o přítomných rostlinách.

autoři: Daniela Brychtová , mik
Spustit audio

Související