Zdeněk Ryšavý: Volební účast Romů byla podle dat Romea.cz poměrně nízká.

20. říjen 2021

V rozhovoru s šéfeditorem zpravodajského serveru Romea.cz přinášíme podrobnější pohled na kupčení s hlasy během podzimních voleb, stejně jako na porušení protiepidemických opatření.

Policie při volbách zjistila desítky porušení protiepidemických opatření. K tomu má zatím dvě oznámení o možném kupčení s hlasy ze Slaného a Ostravska. Vyplývá to z vyjádření policie na Twitteru a středočeské krajské policejní mluvčí.

Pane Ryšavý, o hlasy voličů letos soupeřilo dohromady 22 politických stran a hnutí a celkem 5 258 kandidátů. Proč podle vás kandiduje tak málo Romů a navíc na nevolitelných místech?

„Na serveru Romea.cz jsme se lídrů kandidujících stran ptali, jestli mají na kandidátkách Romy a Romky. Odpověděli shodně, že národnosti nerozlišují.“

„Z mého pohledu zde hrají roli dva faktory. Za prvé, jakým způsobem se sestavují kandidátky jednotlivých stran. Například Piráti mají jasně danou hierarchii. A za druhé, jsou tu strany, které nejsou ochotné Romy na volitelná místa dosadit tak, jak to např. udělal na Slovensku předseda strany OĽANO, který své první místo na kandidátce přenechal Peteru Pollákovi, současnému europoslanci.“

Oproti minulosti doprovázela letošní volby poměrně vysoká volební účast. Přišli k volbám i Romové?

„My máme k dispozici data o volební účasti v sociálně vyloučených lokalitách, ale nejsou úplně přesná. Sociální lokalitou totiž může být například jen jedna ulice, jenže volební okrsek je větší. Nicméně, z těchto rámcových dat můžeme říci, že v sociálně vyloučených lokalitách je volební účast výrazně podprůměrná. V Chánově je např. volební účast 6,6 %, malá účast byla i v ostravských vyloučených lokalitách.“

„Jenže všichni Romové nežijí v sociálně vyloučených lokalitách. Tady ovšem data vůbec neexistují.“

Letos se objevovali romští kandidáti i na kandidátkách stran jako je SPD. Jak to vnímáte?

„Andrea Kuchtová a Ondřej Tancoš kandidují za SPD několik posledních let. Tomio Okamura je používá jako své alibi – není přece rasista, když má na kandidátce Romy. Mě to samozřejmě zaráží. Po výrocích, které pan Okamura a další členové SPD měli směrem ke koncentračnímu táboru v Letech u Písku.“

„V letošních volbách se ale ukázal i další fenomén. Setkal jsem se s celou řadou Romů, kteří byli ochotni dát svůj hlas třeba Volnému bloku. Souvisí to samozřejmě s anticovidovou rétorikou, kdy řada Romů uvěřila různým hoaxům. Romové ani pořádně nevěděli, kdo je Lubomír Volný, že pronajímá rozpadlé byty v sociálně vyloučených lokalitách, že Volný blok podporuje Tomáš Vandas z Dělnické strany, která před pár lety pořádala hony na Romy, apod. Z toho vyplývá, že je potřeba pořádně si ověřovat informace.“

Stejně jako v minulých letech se během letošních voleb do Poslanecké sněmovny objevilo podezření na možné kupčení s volebními hlasy.

„Ano. Romea.cz se dozvěděl o pokusu na jedné z ubytoven ve Slaném. Informoval nás o tom ředitel organizace Romodrom Nikola Taragoš. Na ubytovnu přišli dva lidé – Rom a muž z majority – a za každý hlas nabízeli tisíc korun. A správci ubytovny 50 tisíc za to, že to s obyvateli dohodne. Hlasy měli být podle vyjádření správce pro hnutí ANO. Jde o trestný čin maření průběhu voleb. Správce ubytovny vše nahlásil na policii a v tuto chvíli se celá věc vyšetřuje. Uvidíme, k čemu policie dojde.“

Nutno dodat, že hnutí ANO kupčení s hlasy odmítlo.

autor: Rena Horvátová
Spustit audio