Zámek v Náměšti nad Oslavou otevře dosud nepřístupné prostory

13. červen 2016
Dobré odpoledne

V miniseriálu Regionu pokračujeme v putování po památkách Vysočiny a tentokrát budeme mluvit o zajímavostech náměšťského zámku. Pozvání do dnešní poradny přijal správce zámku v Náměšti nad Oslavou Marek Buš.

V loňském roce na zámku v Náměšti představili expozici stolování. Pro velký zájem pokračuje i letos. „Návštěvníci můžou vidět způsob šlechtického stolování v druhé polovině devatenáctého století. Je na tom unikátní to, že všechno je nainstalované z kmenového náměšťského mobiliáře. Takže nemuseli jsme si půjčit ani lžičku,“ říká Marek Buš.

Návštěvníci můžou vidět i dosud nepřístupné prostory

„Jedná se o prostory horního patra zámku. Prostory sloužily k ubytování různých vzácných hostí za doby posledních soukromých majitelů. Po tom samozřejmě sloužily v té epoše poválečné pro ubytování hostů prezidentské kanceláře, když zámek sloužil jako letní sídlo prezidenta Beneše,“ říká host. Od 15. června budou zpřístupněné tři pokoje královského apartmánu. Přístupné budou i čtyři místnosti z dětského apartmánu a to vždy jednu středu v měsíci.

Žižkův dub je nejstarší strom na Moravě

Jeho stáří se odhaduje na 800 až 1000 let, takže určitě Žižku pamatuje. A podle pověsti si u něj Žižka uvázal i koně. Jeho obvod v dolní části je přes 10 metrů. „Zajímavé je, že on nebyl vysazený cíleně. Je pozůstatkem dubin, které na kopci byly,“ doplňuje Buš. Strom má i svoji střechu, která chrání dutý kmen před zatékáním.

Barokní most pod zámek připomíná Karlův most v Praze

„On právě díky bohaté barokní výzdobě dvaceti soch, které tam jsou, tak trochu Karlův most připomíná, ale nebyl cíleně stavěn jako kopie Karlova mostu, to určitě ne,“ říká host. V každém případě barokní most přes řeku Oslavu s pohledem na zámek dodává nezapomenutelný zážitek.

Spustit audio