Zámek Světlá nad Sázavou byla láska na první pohled, říká jeho majitelka Helena Degerme

Helena Degerme
Helena Degerme

Manžel Heleny Degerme našel inzerát, že ve Světlé nad Sázavou je na prodej zámek, jeli se podívat a koupili zámek. „Byla to láska na první pohled. Zámek nebyl na prodej přes realitní kancelář, jako tendr ho prodával městský úřad,“ vyprávěla v Dobrém dopoledni zámecká paní Helena Degerme.

Netušili, kde je Světlá nad Sázavou, věděli, že je na Vysočině. „Několik let jsme hledali nějaký zámek ke koupi, je to můj celoživotní sen, ale většinou to nedopadlo, z důvodu špatného technického stavu objektu,“ vysvětluje paní Degerme.

Za pět minut jsem věděla, že zámek chci koupit

První dojem byl fantastický. „To je čtyřkřídlá budova, za každé strany je jiná. Jedna část je renesanční, barokní, empirová, čtvrtá klasicistní. Ještě je k tomu skleník, což je vzácné, aby byla zachovaná oranžerie se vším všudy. Velikánský park, osmnáctihektarový s kaskádou rybníku. Já jsem byla hotová, já jsem byla za pět minut rozhodnutá,“ směje se Helena Dergerme.

Z předchozích developerských zkušeností hned po první prohlídce měli manželé Degerme jistotu, že zámek je staticky v pořádku. „Byla tam šedesát let škola, zničila všechno, co se dá z hlediska kulturního, ale z hlediska statického, byl zámek v pořádku. Statika nebyla porušena, to jsme věděli hned,“ vzpomíná na první návštěvu zámku ve Světlé nad Sázavou paní Helena Degerme.

Za dvacet dní připravili podnikatelský záměr

15. května zámek Helena Degerme poprvé viděla, 5. června musela městské radě a zastupitelstvu odevzdat kompletní podnikatelský záměr. „To bylo hektické období, kompletní dokumentaci s projektem, s rozpočtem, s etapizací, úplná strategie do posledního detailu musela být propracována plus další mraky dokumentů. 5. června jsme to odevzdali a pak jsme čekali, jestli nám to prodají,“ vzpomíná zámecká paní.

Helena Degerme

Věděla, že zámek nesmí zůstat nevyužitý a prázdný. „Chtěla jsem poděkovat místním a také je přesvědčit, že to myslím opravdu. Světelsko je sklářský region. Věděla jsem, že první muzejní expozice, kterou uděláme, bude věnována průřezu vývoje evropského a světelského sklářství. V září 2013 jsme fyzicky převzali zámek, v prosinci jsme začali s přestavbou a v květnu 2014 jsme sklářskou expozici otevírali,“ vypráví Helena Degerme o opravách barokního křídla zámku.

Zaťukala na dveře Uměleckoprůmyslového muzea, že chce na zámek půjčit exponáty

Sklo si paní Degerme na světelský zámek půjčila z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. „Zaťukala jsem na dveře ředitelky muzea, paní Koenigsmarkové. Tvářila se docela skepticky, ale pracovali jsme na tom. Připravili jsme designovou stránku, do posledního puntíku, uspořádání expozice, vše, co bylo potřeba a v květnu jsme otevřeli první zámecký okruh s krásnými exponáty,“ popisuje Helena Degerme.

Na začátek června pro návštěvníky na zámku ve Světlé nad Sázavou připravují další novinky. „Otevíráme druhý vzácný zámecký okruh, v části renesančního a v části empirového křídla. Vzniká pod jednou střechou okruh ze tří expozic. Expozice historických hodin od raného baroka po konec 19. století, historické zbraně a zbroj pozdní gotika až raná renesance a doplněno to bude sbírkou obrazů z Muzea v Třebíči,“ zve na začátek nové turistické sezony na zámku ve Světlé nad Sázavou Helena Degerme.