Založení Kašperku inicioval císař Karel IV. a měl k tomu hned několik dobrých důvodů

10. červenec 2024

Nejvýše položený královský hrad na našem území najdeme na Šumavě nedaleko Kašperských Hor. Jeho založení inicioval roku 1356 císař Karel IV. a měl k tomu hned několik dobrých důvodů.

Zejména potřeboval ochránit hranici Čech a sousedního Bavorska. Ještě důležitější byla však ochrana nerostného bohatství. Okolní krajina totiž pod zemí ukrývala zlatou rudu a ve středověku se podél toku řeky Otavy rýžovalo i těžilo zlato. Oblastí proto procházela jedna z větví zlaté stezky, která vedla z Pasova do Čech.

Období největší slávy zažil hrad Kašperk v 15. století. Pak vlivem nedostatku financí a v důsledku rozprodávání okolních pozemků chátral, až ho roku 1616 odkoupilo nedaleké město Kašperské Hory, kterému patří dodnes.

Kašperk je v současnosti částečně opravený, a proto láká tisíce turistů ročně. Hrad mají v oblibě také filmaři. Pro svou mimořádně úspěšnou pohádku Anděl Páně si ho vybral režisér Jiří Strach a každý, kdo Kašperk navštíví, si při pohledu na něj snadno vybaví taškařice anděla Petronela a čerta Uriáše.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.