Zákaz neekologického vytápění: Znatelné změny v ovzduší zatím obyvatelé nepozorují

11. prosinec 2024 06:00

Od 1. září letošního roku je v Česku zakázáno vytápění domácností nejméně ekologickými zdroji tepla, jako jsou staré kotle na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Mnozí očekávali zlepšení kvality ovzduší, avšak první dojmy obyvatel tomu příliš nenasvědčují.

V Rantířově na Jihlavsku, kde studie z předchozích let označila ovzduší za problematické, změnu většina místních nezaznamenala. „Vůbec nevím, že by tady před dvěma lety byla nějaká studie, a nepřijde mi, že máme tak strašnej vzduch,“ uvedla s úsměvem místní obyvatelka Miluše Dufková.

Lidé v obci nejčastěji topí dřevem, což potvrzuje i starosta Tomáš Novotný. „Rantířov je od devadesátých let plynofikován, ale během energetické krize se více začalo topit tuhými palivy, převážně dřevem. Uhlí tu vidíme minimálně,“ říká.

Zákaz používání starých kotlů měl za cíl přispět ke zlepšení kvality ovzduší a snížení emisí škodlivin. Výraznější efekty však mohou být patrné až s odstupem času, jak upozorňují odborníci. Na podporu výměny kotlů poskytl stát v rámci kotlíkových dotací přes 14 miliard korun.

Zda se v Rantířově skutečně zlepšila kvalita ovzduší, není jasné, protože v obci aktuálně neprobíhá měření. Přesto místní věří, že jejich vesnice zůstává „malebná s čistým vzduchem“, jak ji označil starosta.

Spustit audio

Nejnovější zprávy