Zájem o kompost na Vysočině roste, důvodem jsou dražší průmyslová hnojiva
Na Vysočině se zvyšuje zájem o kompost, a to nejen mezi zahrádkáři, ale i zemědělci. Podle místních výrobců stojí za tímto trendem růst cen průmyslových hnojiv, který urychlila pandemie covidu-19 i válka na Ukrajině.
Na Vysočině nyní fungují desítky velkokapacitních kompostáren a více než stovka drobnějších zařízení. Významnou roli hrají i komunitní kompostárny spravované městy a obcemi.
Enormní zájem o dříve neprodejnou komoditu
Jednatel společnosti ESKO-T Pavel Gregor potvrzuje, že poptávka po kompostu rychle vzrostla: „Dříve zemědělci preferovali umělá hnojiva, teď se ale obrací na nás. Ceny průmyslových hnojiv raketově vzrostly, a tak se kompost stal atraktivní alternativou.“ Společnost ročně zpracuje více než 6 tisíc tun zeleného odpadu, ze kterého vyrábí temně hnědý kompost. Ten si odvážejí nejen drobní zahrádkáři, ale stále častěji i zemědělci.
Výroba kompostu
Proces začíná příjmem zahradního odpadu, který je následně drcen a vytváří se z něj dva až tři metry vysoké hromady organického materiálu. Každý týden je třeba materiál překopat, aby kompost správně dozrál. Výsledkem tří měsíců intenzivního zpracování je kvalitní kompost, který podporuje zdraví půdy a má řadu ekologických výhod.
Ekologické výhody kompostu
Kompost má oproti umělým hnojivům jednu zásadní výhodu – pomáhá zlepšovat kvalitu půdy. Organická hmota, kterou kompost přináší, podporuje vsakování vody do půdy a pomáhá zabraňovat půdní erozi.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
S ruským pasem na Ukrajinu. Cesta za manželem je trnitá, popisuje žena z Kyjeva
-
Prezidentský pardon pro syna: Biden ho dostatečně nevysvětlil, Trump toho využije, míní amerikanista
-
Policie na nás hodila kanystr slzného plynu, říká protestující. Demonstrace v Gruzii trvají již čtyři dny
-
Zpěvák Elton John přišel o zrak. Oznámil to při premiéře muzikálu, pro který složil hudbu