Žáci základní umělecké školy v Hrotovicích mohou jako jediní v republice hrát na originální zvonky
V hrotovické základní umělecké škole mají kapelu ze samých zvonků. Tónů zvládne podobně jako klavír, má ale mnohem víc možností.
Děti ze ZUŠ Hrotovice tak hrají i upravené skladby Antonia Vivaldiho nebo africkou lidovou hudbu.
„Hra na zvonky je poměrně mladý obor. V rámci republiky jsme jediná ZUŠ, která hraje na zvonky,“ říká učitel František Malý.
Ze Spojených států…
Zvonkohra pochází z USA, kde je doménou evangelických chrámových sborů. Ostatně i u nás objevil František Malý zvonkohru právě v evangelickém kostele. „Měl jsem možnost sledovat televizní pořad, kde se mluvilo o farářce Věře Jelínkové, která má zvonkohru v Kateřinicích,“ popisuje první setkání se zvonkohrou učitel.
Nadchla ho tak, že ji nakonec získal pro školu. „Ti američané nám dokonce ty první tři kufry dovezli osobně,“ dodává s úsměvem.
Podobný princip jako klavír
Princip zvonkohry je podobný jako u klavíru. Každý zvonek má svůj tón a stejně jako na klávesnici klavíru, jsou poskládané na stolech pokrytých molitanem a látkou. Jednotliví hráči pak mají v každé ruce jeden zvonek a hrají podle not. V některých skladbách zvládne jeden hráč i víc zvonků.
„Zvonkohra bývá až sedmioktávová, my používáme pětioktávové zvonky,“ říká František Malý a ukazuje na kufry se zvonky. „Existuje dvojí způsob zvonků. Bells v tvaru běžných zvonků a chimes, to jsou trubicové zvonky. Nemají srdíčko, ale mají paličku zvenku,“ vysvětluje.
Hrotovická ZUŠ
V hrotovické základní škole hrají na zvonky žáci, kteří se učí hře na klavír. „Děti hrají na zvonky z podobné partitury jaká je pro klavíristu. Je to pro ně přirozený přechod do orchestrálního světa,“ říká ředitel školy Jakub Lojda.
„Když si doma člověk hraje sám pro sebe, určitě mu to radost dělá, ale ve chvíli, kdy tu muziku může provozovat s ostatními, je to nepopsatelný pocit,“ dodává, a potvrzují to i děti.
„Baví mě na tom, že hrajeme spolu, že nehraju sama. Ze začátku je to těžký, když se to naučíme, tak to zní,“ říkají.
Související
-
Nejlepší kůže na měch dud je z kozla. Používá se ale i psí nebo ovčí
Na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina se nově dostala i dudácká muzika. Běžnou součástí lidové hudby byly dudy na Horácku a Podhorácku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?