Za počátek pravidelného měření v meteorologické stanici Klementinu se považuje rok 1752
V pražském Klementinu zavedl vedle pozorování hvězd také zaznamenávání stavu počasí první ředitel tamní hvězdárny Josef Stepling v polovině 18. století. Bylo to kvůli využití v zemědělství.
Nemůžeme sice říct, že to byla první meteorologická pozorovatelna u nás, měřilo se už o desítky let dříve i na jiných místech, ale odtamtud se nedochovaly pravidelné písemné záznamy.
Za počátek pravidelného měření se považuje rok 1752. Tehdy se teplota vzduchu a tlak měřily dvakrát denně, a to ráno – při východu Slunce, v létě dvě hodiny po východu – a odpoledne kolem 15. hodiny. Díky tomu tato měření patří k nejstarším v Evropě.
Astronomická věž Klementina je 68 metrů vysoká, na jejím vrcholu stojí socha Atlanta nesoucího nebeskou sféru. Měřicí budky se nacházejí v prvním patře jižního křídla na hlavním nádvoří Klementina. Střešní plošina, takzvaná zahrádka, je umístěna na východním křídle technické knihovny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.