Z původního domu zbylo jen torzo kachlových kamen

12. květen 2014

Geniální hudební skladatel Gustav Mahler se sice narodil v Kalištích u Humpolce, ale už ve svých třech měsících se s rodinou stěhoval do Jihlavy. Bydleli v domě s číslem čtyři v dnešní Znojemské ulici. Dům Gustava Mahlera je dnes nejen muzeem, ale místem, kde zjistíte, jak vypadala Jihlava ve druhé polovině devatenáctého století.

V expozicích najdeme nejen doklady o příchodu rodiny do města, ale i to, co mladého Mahlera v Jihlavě hudebně ovlivňovalo. Poslouchal jarmareční ruch na náměstí, vojenskou hudbu, chodil do lesoparku Heulos. To vše je v jeho pozdějším díle slyšet. Zjistíme také, že nebyl až tak dobrým studentem a v podstatě ho v tomto směru zachraňovalo jeho hudební nadání.

Z původního domu Mahlerových se nedochovalo nic. Dlouhá léta tam totiž byla ubytovna Moravských kováren. „Ve skutečnosti se rodina Mahlerova do tohoto domu přestěhovala v roce 1860, a jelikož se jim dobře dařilo, tak si v roce 1872 pořídili dům vedlejší a ten byl v jejich vlastnictví. Z tohoto domu máme jednu památku - torzo kachlových kamen, které se podařilo zachránit a přesunout sem,“ říká průvodce Jakub Koumar.

Dílo Gustava Mahlera ovlivnila i tehdejší doba. V Jihlavě totiž vedle sebe žili Češi, Němci a Židé. V Domě Gustava Mahlera najdeme i autentický model jihlavského náměstí, kde můžeme nahlédnout do života těchto tří kultur. „Gustav Mahler viděl v tomto střetu svůj životní osud. Tvrdil, že je trojí bezdomovec. Jako Čech mezi Rakušany, jako Rakušan mezi Němci a jako Žid na celém světě,“ dodává Jakub Koumar.

Spustit audio