Z Pelhřimova do Brodu nebo z Golčova Jeníkova na Jihlavu. Všude tam budou kamiony platit mýto

Silnice, mýto, mapa ČR

Od roku 2020 se na silnicích prvních tříd bude platit mýto. Poplatek za ujeté kilometry se týká pouze velkých automobilů, podobně jako je tomu na dálnici. V celém Česku se to týká asi 900 kilometrů silnic. Na Vysočině jde mimo jiné o komunikaci I/38, která vede od Golčova Jeníkova přes Brod do Jihlavy.

Stát chce od roku 2020 vybírat peníze i za jízdu po silnicích prvních tříd. „Vláda nám zadala hledat rozšíření mýta v rozsahu 850 až 3000 km. V tomto smyslu jsme nechali mýtného manažera, aby určil, co je pro stát nejvýhodnější. Vládu jsme dnes tedy informovali, že v daném rozmezí je podle mýtného manažera nejvýhodnější rozšíření o 900 kilometrů,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok (hnutí ANO).

Císařská cesta

Na Vysočině se od roku 2020 bude mýto dotýkat i silnice I/38. Placený úsek se objeví mezi Poděbrady a Jihlavou. Silnice vede od Golčova Jeníkova do Brodu a dále do krajského města.

Další úsek je z Tábora do Pelhřimova na silnici I/19. Mýto bude stát vybírat i na komunikaci I/34 z Českých Budějovic do Kamenice nad Lipou, Pelhřimov, Humpolec a Havlíčkův Brod.

Za pět let chce Vláda na silnicích prvních tříd vybrat asi pět miliard korun.