Z Německa přivezl pět vajíček a založil Klub chovatelů bantamek. Drobné slepičky si u nás postupně získávají příznivce
Bantamka je drobná, okrasná slepice, původní zakrslé plemeno. Váží do půl kilogramu, vajíčka jsou také menší.
Jiří Herynek je zakladatelem Klubu chovatelů bantamek. Doporučuje tuto drobnou slepičku na malý dvorek, kde bude nejen okrasou. Vajíčka bantamek jsou sice drobná, ale dobrá.
Zlatokrká, krahujcová nebo červeně sedlatá
„Chovám ve voliérách sedm barevných variant, zlatokrkou, krahujcovou, bílou, divokou, černou, modrou a červeně sedlatou,“ chlubí se pardubický chovatel, který získal během uznávacího řízení dva plemenné chovy a tři chovy rozmnožovací, což svědčí o kvalitě jeho práce.
Jiří Herynek s chovem slepic začal už jako kluk. Přivedl ho k tomu otec. A proč zrovna bantamky? „Bantamky nebyly před revolucí moc známé a já jsem měl možnost jezdit do Německa na výstavy a podařilo se mi sehnat pět vajíček bantamky černé. Vylíhli se nám dva kohouti a tři slepice. A tak vznikl základ celého chovu," líčí jedenačtyřicetiletý Jiří Herynek a s úsměvem přiznává, že rodina jeho koníček akceptuje s tím, že je aspoň doma a nechodí do hospody.
„Mým cílem je, aby se plemeno posunulo, aby na výstavách bylo více bantamek a více barev. Proto jsem založil Klub chovatelů bantamek, který je velmi akční. V klubu více spolupracujeme, chovný materiál si vyměňujeme,“ vysvětluje chovatel.
Poslechněte si reportáž v našem Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.