Výzkumný ústav bramborářský v Havlíčkově Brodě slaví 100 let

26. leden 2023

Výstavy, koncert i den otevřených dveří. Máme pro vás tipy na víkend.

První koncert v roce 2023 zahájí symfonický Orchestr Základní umělecké školy Města Brna. Dirigenti – Gabriela Tardonová a Tomáš Krejčí se představí v konventu Zámku Žďár v neděli 29. ledna od 18 hodin.

V Domě Gustava Mahlera v Jihlavě pokračuje výstava věnovaná filigránům, historii jihlavské papírny a papírnickým rodům Freyových a Hellerových, kterou připravila restaurátorka Moravského zemského archivu v Brně – Státního okresního archivu Jihlava Ing. Marie Benešová ve spolupráci s kolegy. Jádrem celé výstavy je ukázka překreslených filigránů z jihlavských papírů, které se dochovaly ve zdejším archivu, a nejen v něm. Ježci jsou zobrazováni samotní, s šestilistým květem nebo ve čtvrceném erbu spolu s českým lvem. Na výstavě je možné zhlédnout i ukázky historických a novodobých papírů s filigrány včetně ukázky uměleckého filigránu z papírny ve Fabrianu v Itálii.

Vysoká škola polytechnická v Jihlavě se představí budoucím studentům. Den otevřených dveří pořádá v sobotu 28. ledna od 9.00 do 13.00 hodin. Zájemci o studium si budou moct projít celu budovu a prohlédnout si učebny, laboratoře a posluchárny a dozvědí se podrobnosti o možnostech studia i výjezdů do zahraničí.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.